| 3243F6 a întrebat:

Mai are rost sa instalam un antivirus(gen bitdefender) daca avem deja windows defender?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Nu.

Insa nici cel mai bun antivirus din lume (de fapt acum sunt suite de securitate) nu te protejeaza daca:
1) nu iti faci actualizarile de securitate la zi (OS, browser);
2) instalezi software dubios/din surse dubioase;
3) folosesti cont administrativ pentru orice (din pacate Microsoft face un mare deserviciu securitatii pentru ca nu OBLIGA la instalare sa fie creat un cont limitat pentru utilizarea zilnica - ar putea invata asta de la Linux, pe langa cum se fac actualizarile eficient).

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Windows defender protejează navigarea doar cu browswerul Microsoft Edge.
Dacă vrei un antivirus gratuit și bun recomand Avast free.
Îngreunează un pic sistemul dar își face bine treaba. Nici Windows defender nu este rău dar trebuie să fii foarte cuminte.

| DonMoldo a răspuns (pentru gabicoo):

Nu este adevarat frate nu-l asculta pe baiatul asta si ramai la Windows Defender. Daca instalezi doua programe antivirus si bineinteles ca le vrei active pe amandoua, nu este bine, pentru ca fiecare program doreste sa stea la poarta internetului pentru apararea PC-ului. E ca si cum la un singur volan stau doi soferi si fiecare vrea sa conduca. Cei care afirma ca au instalate doua programe antivirus, precis unul este inactiv sau unul din ele nu este numai antivirus, mai are si alte optiuni de lucru pentru PC.
Si daca ai instala un alt antivirus si ai dezactiva Windows Defender o sa ti se porneasca mereu la fiecare pornire a calculatorului deci nu are rost.

Răspuns utilizator avertizat
| Stefan927 a răspuns:

Windows Defender, este suficient