| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea vrea să-mi scoată parola din telefon,ca să vadă ce fac pe el. Vă vine să credeți ce tâmpenie? Și asta nu e tot,vrea să-mi pună camere pe telefon,să vadă pozele, istoricu, conversațiile etc.Eu nici nu mă ating de telefonul ei și ea are de gând să facă asta.I-a spus lu fratimiu (are facultate de informatică)să-mi scoată parola și să-mi bage camere.Îmi vine să plâng, pentru ce mi-au mai dat telefon? Tot ce fac pe el este:
1.Mă joc (ei nu vor să mă joc, că doar leneșii și necredincioșii fac asta)
2.Mă uit pe Youtube(mai mult la videoclipuri populare și meme-uri )
3. Port conversații(cu colegii din când în când, cu care are de aflat)
4.Nu citesc Biblia (că n-are sens)

Ideea e că vrea să controleze TOT DIN TELEFON, așa nu mai am libertate. Îmi vine să mî sinucid și la frații mei comentează mult.Cum fac, că așa nu mai sunt în apele mele?

41 răspunsuri:
| Marbea a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci inteleg ca sunteti 6 frati si sunteti penticostali. Doar 3 adopta acest cult iar 3 nu, corect? Da, nu stiu ce sa te sfatuiesc, cat esti minor depinzi de parinti si ei raspund pentru tine. Dar aliati-va toti cei 3 si iesiti impreuna, nici asa nu va lasa? Explica-le ca ai teme de facut, proiecte cu colegii si trebuie sa mergi la ei, doar sa fiti cuminti si sa nu va tineti de prostii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Marbea):

Nici dacă zic că am proiecte nu merge

| Fe_Petrus_1981 a răspuns:

Eu zic sa-i asculti, sunt parintii tai si esti inca dependent de ei, cat priveste cultul...e cam dubios...trebuie sa te faca sa intelegi ca acel divice e doar un obiect si sa nu exageram prea mult, stiu ca penticostalii sunt cam ciudati, ai tai trebuie sa aiba dragoste de copii sa-i invete cu frumosul.
asa ca i-ati gandul ala diabolic cu cei zis tu, ca esti tanar si vei fi de folos cine stie societati.bafta

| Marbea a răspuns:

Atunci nu ai ce face decat sa astepti sa devii major, sa nu depinzi de ei material si sa te muti.

| Teo29 a răspuns:

Da-i omule o resetare din fabrica la tel dupa ce salvezi contactele cu programul din App Store : Super Backup si aia e... pune-ti si cod, si parola, si amprenta ca sa nu poata sparge nimeni.

| Celcestietot a răspuns:

De ce ar vrea sa faca asta, nu esti cuminte, nu le mai vorbesti in limbi :-))? Daca tu esti ascultator, de ce vor sa iti controleze viata ca antihristii?

| Celcestietot a răspuns (pentru Osneros):

Nu are de aface religia cu asemenea actiuni. Eu cred in Dumnezeu si nu sunt asa.

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

Altii au de la 6 ani.

| Osneros a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu ma refeream la tine. Ma refeream la fanatici. Tu nu arunci cu "x e pacat si o sa mori in iad" in stanga si-n dreapta. Te contrazici cu lumea pe la religie, dar atat. In rest dai raspunsuri pertinente, spre deosebire de fanaticii de care ziceam.

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Nu e ok. Ai facut ceva ce sa ii poate face sa faca asta? si tine si de ce vasta ai.
Daca e exact asa cum ai zis, atunci continuarea se potriveste;
Unii oameni nu inteleg faputul ca ei si copii lor sunt persoane diferite si cred ca daca ii au, le apartin. Ai dreptul la intimitate. Pot sa iti spun ca va fi bine. Chair si cu situatia asta, timpul va trece. Asta e de el, cum momentele bune trec si alea rele trec. Rezista o perioada, iti recomand daca e cazul (daca trec linia si ajung sa te invadeze cu totul, daca devin agresivi), sa suni dupa ajutor. Momentan, daca e si tot insista, lasa-i sa isi faca damblaua cu telefonul, eventual se vor plictisi. Sa inteleg faptul ca sunt ingropati in religie? i see. Vorbeste cu ei, spune-le cum te simti si cum vezi situatia. Daca e, sterge ce nu vrei sa vada cand se uita. Sa fie obsedati de control? Sa nu stie cum sa iti exprime 'ingrijorarea'? ori altceva, oricum va fi in regula. Daca mai vrei sa vorbim imi poti sa mesaj si pot incerca sa te ajut, macar fiind o persoana careia sa iti poti spune ofurile. Apropo, ai vorbit cu fratii tai despre asta? Have a good night happy PS: In orice caz, incearca sa vezi situatia din mai multe perspective. Eu nu iti stiu situatia asa ca nu stiu exact despre ce vorbesc. Sa vezi acum ca am zis doar prostii :"") Trimit asta doar ca poate iti va fi de folos cu ceva. Priveste chestiile din ansamblu.

| Simsong a răspuns:

Nu mi se pare nici mie coret dar n-ai ce face. Si eu am parinte comunist si aia e.