| lombardi a întrebat:

Merge Windows 7 sau Vista pe un PC cu urmatoarele caracteristici? : AMD Athlon XP 2500+, MMX, 3D Now, 1.84 Ghz, Memorie RAM: 1.25 GB, Placa video: Nvidia GeForce FX 5200, Placa sunet: Realtek AC 97 Audio, DirectX Version: DirectX 9.0 Dau FUNDITA pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

Desigur ca iti merge. cerintele minime pentru win 7 sunt : Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți). oricum nu te astepta sa zboare.

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recen

| tomthecat a răspuns (pentru vatco):

"Desigur că îţi merge W7 [...] oricum nu te aştepta să zboare."

Păi, în acest caz... eu zic că varianta Vista e mult mai indicată.
Sunt sigur că Vista "va zbura" adică se pretează mult mai bine la un sistem desktop cu o asemenea configuraţie.

| vatco a răspuns (pentru tomthecat):

Intre vista si 7 alege 7. e mult mai bine optimizat..alege versiunea 7 professional.e mult mai stabil.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Windows 7 starter va rula dar cam chinuit.Nu recomand Vista,(deoarece Vista e ceea ce este Windows 7, dar cu multe bug-uri). Sunt de acod cu Microsoft că Windows 7 rulează pe 1 GB ram, dar ce nu zice Microsoft este că doar Windows şi nimic altceva, fără ca sistemul să îngeţe sau ca aplicaţiile să se deshidă foarte lent, sau să deie crash-uri la greu din cauza memoriei insuficiente şi a plăcii grafice care nu suportă efectele de aero implicit active.
Ca hardware ce îl recomand ca Windows 7 să ruleze normal este minim 2 Gb la Windows 7 starter 32 biţi şi la 64 de biţi minim 4 Gb şi un dual core de cel puţin 1, 5 Gz la care se adaugă în ambele cazuri o placă grefică de 128 mb pe 64 de biţi.
Testat pe cel puţin 10 Pc-uri cu Windows optimizat şi cu aplicaţii ce nu consumă resursele multe(VLC, Messenger 8, AIMP2, etc)
Pentru sistemul tău recomand o distribuţie GNU linux ce are ca desktop XFCE, GNOME sau LXDE; Windows Xp este pe cale să fie scos din uz, ca să nu mai zic că legal nu mai există, ci doar cu licenţă furată sau mai grav, contrafăcut(de pe serveru ăla unde toţi vreţi invitaţii(de inconştienţi ce sunteţi) şi nu numai), ceea ce e infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 2-7 ani sau cu amendă.
Succes

| antimulte a răspuns:

Iti merge oricare din ele, probabil nu se va misca la fel de rapid ca un xp, dar ai calculator care poate duce si 7 fara probleme.

| taken a răspuns:

Ramai la XP.