| xFlavy a întrebat:

Merge Windows Xp pe laptop?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Merge, trebuie doar sa ai grija la drivere si sa treci hardul de pe sata pe ata

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns (pentru suntserios):

Nu reprezinta o problema HDD'u ( sata sau ata) O problema, (care se intalneste mai rar) ar putea fi formatul partitiilor HDD'ului, pentru windows xp trebuie NTFS sau FAT(nu cred ca e cazul)

| suntserios a răspuns (pentru Tudor_Daniel_1993):

Ba reprezinta o problema, wind xp nu are direvere incorporate si nu va recunoaste in veci un hdd pe sata. Nu ma crezi cauta pe net problema, sa vezi cati s au lovit de ea.

Ce ai zis tu cu formatul partitiilor nu are nici cea mai mica relevanta. Nu de alta, dar daca ai fi instalat vreodata un windows ai fi stiut ca iti formatezi partitiile cum vrei tu in momentul instalarii.

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns (pentru suntserios):

Poate tu crezi ca nu am instalat vreodata un windows :j dar iti spun ca sunt multe pe care nu le sti, poate tu referi la piratatele voastre care nu stiu ce e ala sata! sunt multe neprevazute pe care le poti intalni cand te astepti mai putin! eu am intalnit foarte multe! un exemplu ar fi GPTwinking
iti recomand sa citesti carti + cursuri in domeniu, dupa internet nu vei intelege niciodatawinking bafta!

| suntserios a răspuns (pentru Tudor_Daniel_1993):

Pai se vede ca nu ai instalat windows uri. Fie ele original sau nu xp are probleme in a ecunoaste sata.

Si lasa modul de partitionare, ca nu are ala treaba cu o banala instalare de windows. Daca vorbeam de vreun linux, sau instalarea in dual boot da. Nu era nevoie doar sa amintesti de GPT doar sa para ca te pricepi.

| Latinmoon a răspuns:

Sigur ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,merge,sigur ca da. Dupa ce bagi xp, prima data descarci un antivirus. Apoi orice program descarcat il scanezi cu antivirusul si abia apoi il instalezi. Daca ai probleme cu driverele, de exemplu daca nu ai sunet sau video, descarci programul slimdriver, scanezi cu el si downloadezi toate driverele detectate de program.Ai optiunea de download a driverelor in slimdriver. Totusi. sfatul meu e ca daca ai 2 giga ram, sa instalezi win 7.Acest windows descarca automat driverele necesare.

| 50cent50 a răspuns:

Normal ca merge.

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns:

Merge! depinde din ce an e laptopu! daca e mai nou de 2009 poate fi o problema gasitul driverelor