| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa cumpar un i3-9100F in loc la un i5-2400?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai degraba pastrezi placa de baza si iei un i7-3xxx. Uite de exemplu - https://computerstoreberlin.de/......55-35107_1 - te costa 12 EUR transportul pana in Romania. Am luat de la ei un i5-3570S, inainte aveam un i3-2120, si am pastrat placa de baza.

| LPCTSTR a răspuns:

Un pic, performantele nu sunt atat de wow precum ai crede, daca ai i5-ul, nu mai lua i3-ul.
https://cpu.userbenchmark.com/....../803vs4054

| NLS a răspuns:

Depinde si la ce pret il cumperi, pe el, placa de baza, RAMul.
si cu cat vinzi platforma actuala.

Daca nu iti permiti nicicum un 9400F sau 10400F, clar merge si ce ai ales tu, numai sa aiba un pret corect.

| marinaru777 a răspuns:

I3 este generatia a 9 a iar i5 este generatia a 2 a la cpu conteaza mult frecventa si mb cahce vezi cat au fiecare si sa fie suportate de placa ta de baza.

| vali5 a răspuns:

Da i3 ala e din generatia 9 si i5 ala e din 2400 sa o ai o perfoarmata mai buna dar vezi ca pentru i3-ul ala iti trebuie o placa cu socket 1151v2