| N1GHTMAR3 a întrebat:

Merita sa imi pun pe langa cei 8gb de ram inca 8?
In unele teste pentru gaming, diferenta nici nu a existat.
Sunt LIMITAT in imbunatatirea frecventei ( Nu ma lasa sistemul sa pun mai mare ) asa ca ma gandeam DACA latenta ar ajuta cu ceva.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Ce placuta de ram ai si ce placuta vrei sa-ti cumperi? Ce placa de baza si ce procesor ai? Imbunatatiri se vor vedea, dar conteaza ceva factori. Da-mi raspuns, si-ti spun "sigur".

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Frecventa de lucru al memoriei RAM este limitata de frecventa BUS ce poate fi dat de placa de baza, precum si de frecventa celui mai slab (incet) modul de memorie RAM.

Viteza de lucru al memoriei RAM se dubleaza daca folosesti perechi de memorii identice, in regim Dual Channel.

| N1GHTMAR3 explică (pentru Bula):

Frecventa BUS poate fi modificata, daca da, ar exista consecinte?

| mihai69 a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

La unele sisteme se poate face overclocking, cu consecințele următoare:
- supraîncălzirea sistemului;
- posibilitatea de ardere a unor componente;
- posibilitatea apariției funcționării instabile (blue / black screen);
- scăderea duratei de viață a sistemului;
- etc.

| Bula a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

Frecvebta BUS poate fi modificata, dar in liite mici ("owerclock", pana la cca 5%), DAR
functionarea devine tot mai instabila cu marirea frecventei si chiar se poate bloca /distruge.
O marire de 5% nici nu prea se simte pe sistem, de aceea nu prea foloseste lumea OC.

| Wr3nch a răspuns:

Unel jocuri nu vor merge mai bine dar beneficiul e ca poti rula alte programe in paralel, Depinde daca crezi ca ai nevoie de extra performanta sau nu.

| N1GHTMAR3 explică (pentru Wr3nch):

Pai am nevoie de extra performanta, dar nu stiu daca o sa fie mai bine, daca are rost sau nu, daca is bani dati degeaba si nu o sa fie nicio diferenta.

| Wr3nch a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

O sa fie. Is multe setari grafice care au nevoie de RAM.

| NLS a răspuns:

Pentru jocurile actuale ajung 8 GB in general, dar depinde ce procesor ai.
Daca ai un 7700K de exemplu, și o placa video 1070, le-ar prinde bine 16 GB RAM.

De 16 GB sau mai mult ai nevoie pentru multitasking, editare video, streaming de jocuri sau streaming video la rezoluție inalta și pentru aplicații profesionale (proiectare, design, animație, simulări,. )