| c0pil1n a întrebat:

Merita sa schimb i5 9400f cu un Ryzen 5 3.600?
Rulez pubg 80% cpu usage. cu 15-20% ( antimalware, wvi provider host ). Ajung la 100% si face un drop frame de toata frumusetea.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Https://resplendence.com/latencymon - ruleaza asta si vezi unde ar fi buba, daca o fi una. Eu am dezactivat USB 2.0-urile si aparent am cam rezolvat bubele. Bine, eu am o placa de baza din 2012...

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Inchide antimalware si alte bazaconii. Ai doar HDD in sistem?

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Am doar un ssd de 256gb
Am incercat dar dupa ce dau restart la pc imi apare din nou in task manager.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Cumva folosesti sunetul integrat? Cam multe probleme uneori cu driverele, inclusiv cele de la placa de baza. Daca le-ai instalat nasol sau efectiv ai un pic de ghinion... buba. Am patit si eu. Hardware-ul e mai mult decat suficient pentru ce joci tu...

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Am descarcat driverele de pe site-ul producatorului placii de baza si am dezactivat pe cele integrate din device manager.
Se mai blocheaza si sunetul cateodata cand am drop frame.

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

L-am rulat 10 minute si e tot pe verde. imi zice ca sistemul ruleaza in timp real fara probleme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Lasa 10 minute, e fix pix. Lasa-l sa ruleze peste noapte.

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Habar n-am sa folosesc programul. Ii dau start acum si poate imi explici pana diseara cum imi dau seama de o posibila problema la sunet

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Ii dai start si vezi ce zice el la sfarsit. Explica foarte clar ei pe site ce si cum.

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, am sa-ti dau funda si am sa mai postez un raspuns dupa, deocamdata l-am lasat o ora si a intrat in stand by dupa 30 min. si cand l-am repornit a ajuns la o ora si 10 minute cam asa. Al doilea rand si al 4 lea rand au fost pana in capat cu rosu. acum o sa ma informez. Mersi deocamdata

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Https://resplendence.com/latencymon - ruleaza asta si vezi unde ar fi buba, daca o fi una. Eu am dezactivat USB 2.0-urile si aparent am cam rezolvat bubele. Bine, eu am o placa de baza din 2012...

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Vezi ca trebuie sa schimbi si placa de baza nu doar procesorul. In alta ordine de idei, pe net m-am uitat si pentru pupg e recomandat un i5-4460 pentru minim si unul i5-6600k pentru a merge totul bine. Nu cumva problema este placa video sau nu au suficienti rami?

| c0pil1n explică (pentru ClaudiuM1997):

Salut. Placa video: rx 580 8gb / Asus prime h310m-r r2.0. Procesorul este vinovat deoarece in alte jocuri sta in 60-80 maxim si nu am probleme cu drop frame-ul. Doar in pubg si inca un joc imi urca la 72-80% cpu doar jocul. Si inca 7-8 % antimalware etc. si ajunge la 100% si apar acele blocari scurte

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru c0pil1n):

Cat ram ai?

| c0pil1n explică (pentru ClaudiuM1997):

16gb

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru c0pil1n):

Ioi. pai atunci da, cam procesorul e veriga slaba. Incearca acel upgrade big grin