| Kasya a întrebat:

Mi-a aparat iar eroare dupa ce l-am repornit. ( Am scris despre aceasta problema la întrebarea mea anterioara.)
"A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart."

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea sa fie dus Windows-ul (reinstalare) sau chiar HDD-ul!

| flixbuster a răspuns (pentru Salontanul):

Pariez pe storage (HDD/SSD).

| Salontanul a răspuns (pentru flixbuster):

Da, da! Si eu inclin mai mult pe storage dar i le-am spus in ordinea in care este mai usor catre mai greu.

14 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Din ce spui aici si in intrebarea de mai devreme, cu probabilitate maxima, ti se duce storage-ul (HDD/SSD). Ar trebui sa eviti sa il mai pornesti si sa ii faci cat mai repede o imagine pentru a reusi sa (mai) recuperezi datele. Daca il tot pornesti risti sa iti moara definitiv si sa nu mai poti recupera nimic.

| Kasya explică (pentru flixbuster):

Am reusit pana la urma sa-l deschid. O sa salvez tot pe stick si pe urma vad eu ce fac. Oricum am nevoie de o unitate noua.Cred ca aceasta e cea mai buna solutie.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, nu iti citeste hdd/ssd-ul sau e corupt windows-ul, singura sansa e sa reinstalezi windows-ul

| Kasya explică (pentru DaniTDCI):

Nu vreau sa l reinstalez, o sa pierd tot ce am.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Abia am cumparat windowsul, e original.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

HDD-ul nu e impartit in doua (sau mai multe) partitii?

In caz ca reinstalarea e singura solutie, pierzi tot ce ai pe C:\,
insa partitia D:\ ramane neatinsa
(daca ai grija sa nu o stergi din greseala in timp ce stergi si refaci partitia Chappy.

Windowsul se poate "duce" si in urma unei erori hardware, erori software (drivere ce intra in conflict cu vreun program), sau din cauza unui virus...
sau incompatibilitate aparuta in urma unui update de Windows (se mai intampla uneori la Windows 10, in 2019 a fost aparut un update ce mai mult a stricat decat a ajutat - KB4556799).

Nu ai cumva vreun alt HDD mai vechi, sa incerci sa il inlocuiesti temporar (doar ca un test, sa vezi daca mai merge greu...)?

| Kasya explică (pentru NLS):

Pierd tot ce am pe desktop, la asta m-am referit. N-am apucat sa mut în partitia C care este si singura pe care o am.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Mi-am salvat pe desktop tot ce aveam pe hdd-ul vechi de la o alta unitate. Mi-am cumparat un rack extern si asa am reusit sa recuperez tot.Din pacate am doar o singura partitie acum, am vrut sa-l împart în doua dar m-am razgandit.La cel vechi mi-am facut 3 partitii si a fost totul ok. Dar nu-mi vine sa cred ca dau de aceleasi probleme si la aceasta unitate.

| Salontanul a răspuns (pentru Kasya):

Partitia C:\ este parte integranta a aceluiasi HDD (SSD). O unitate de storage se poate imparti in mai multe parti (numite partitii) supranumite altfel: C:\, D:\, etc. Degeaba le muti ca nu vei face nimic. Cand se strica partea de boot nu mai poti intra pe intreaga unitate. Trebuie sa salvezi documente, poze, filme, videoclipuri, etc, pe un stick. La unitatea ta de storage s-a dus sectorul de boot sau (daca este SSD) o mica piesa electronica. In curand nu vei mai putea boota si nu vei mai putea face nimic. Salveaza cat mai poti!

| Salontanul a răspuns (pentru Kasya):

Daca se intampla la fel si pe noua unitate inseamna ca ai salvat un program, soft, fisier, etc, virusat care are ca scop distrugerea unitatilor de stocare.

| Kasya explică (pentru Salontanul):

Am hdd.

| Kasya explică (pentru Salontanul):

Nu cred. La prima unitatea fost o alta problema. Oricum hdd-urile se strica mai repede iar aceasta unitatea nu duce prea multe. Ce are mai bun asa sunt cei 4 gb ram.Nu are nici placa video dedicata. Ma gandesc sa cumpar una mai buna, cu placa video dedicata, 18 gb ram si ce mai este nevoie.