| Bishop a întrebat:

Mi-a aparut o "pata" neagra pe display-ul telefonului, cea ce inseamna ca e display-ul spart. Stiu ca nu pot face decat sa-l schimb, dar intreb, de ce mi-a aparut? Ce a dus la formarea ei? Mentionez ca nu mi-a cazut pe jos...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin presiune asupra ecranelor LCD se sparg cristalele lichide și apar astfel de defecțiuni. Toate LCD-urile sunt la fel, contează protecția aplicată deasupra lor (cât este de rezistentă). De asta majoritatea telefoanelor au o protecție de plastic peste ecran. Dar chiar și așa, dacă apeși prea tare pe el (ai stat pe el, l-ai scăpat, etc) se pot sparge cristalele lichide (chiar dacă afișajul arată încă intact).

| WwSeBywW a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut si mie mi s-a intamplat si se reface singur sau trebuie sa ma duc la un service sau sa ii fac ceva?

8 răspunsuri:
| adi a răspuns:

Socuri mecanice(adica scapari pe jos), presiune prea mare pe ecran(in caz ca a stat in buzunar), sau chiar schimbari bruste de temperatura.

| mcvlad a răspuns:

Probabil daca il tii in buzunar, te-ai asezat pe el, sau prin presare cu orice altceva.

| MM a răspuns:

Am patit si eu asa cu un samsung D900i.Nu stiam ce are, nu-l scapasem pe jos, dar cei de la Tehnic (Orange) mi-au spus ca e display-ul spart, mi l-au scos din garantie, au spus ca e vina mea (manevrare necorespunzatoare, ceva de genu), si am platit 2 mil jumate sa mi-l repare ( am asteptat 2 luni pentru asta). Si tot n-am inteles cum s-a spart.La telefoanele samsung am aflat ca astfel de probleme apar frecvent, pentru ca au display-ul foarte finut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit asa cu un Mp4 player- cred ca s-a lovit sau presat displayul de chei cand il tineam in buzunar sad Poate asa ai patit si tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai pus pe aparatul de radio sau pe televizor.sau te-ai jucat cu un magnet pe el. e magnetizat.mergi la service.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a spus si luchass. Eu am aceeasi problema si cred ca m-am lasat pe el fara sa vreau cand stateam in genunchi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana mea...si mie mi-a parut la un samsung d900i...si am vazut un comm mai jos km ca 2mil si keva m-ar costa sa-l fac.naspa vere! am avut un lg shine si m-a tine tare.am dat ca el si mi-a cazut saracul numai pe asfalt si gresie.si nu a patit nukhappye naspa d900i-ulstraight face