| Denisaaa12382i2 a întrebat:

Mi-a fost spart contul de Instagram și mi-a fost schimbat emailul, am nevoie de ajutor sa îl recuperez cumva

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ajutorul sa-ti recuperezi contul de Instagram il poti primii numai de la Administratia Instagramului, raportand acel cont.

Asadar, mergi in contul tau cel blocat sau furat si acolo unde sunt 3 puncte ti se deschide un meniu si selectezi din fiecare fereastra urmatoarele:
- Report user
- Report Account
-It's pretending to be someone else
- Me

| Denisaaa12382i2 explică (pentru Violleta2022):

Dacă îmi raportez contul o sa îl pot recupera înapoi, sau o sa mi l închidă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denisaaa12382i2):

Sa speram ca-l poti recupera.
Iti vor cere pentru verificare o copie a unui act de identitate unde se vede clar: numele, prenumele, data nasterii si poza reala cu fata ta, ca sa dovedesti ca acel cont este al tau.
Sper ca ai pus datele corecte pe Instagram, adica numele, prenumele si data nasterii corespund cu cele din buletin.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun!
Inainte sa faci raportarea pe Instagram, pregateste o noua adresa de email serioasa, unde parola sa fie de cel putin 15 litere si numere amestecate, ca sa fie greu de spart si furat si noteaza-o acasa, pe un caiet sau agenda, dar sa nu o arunci ca-i importanta si nici sa o vada prietena ta cea mai buna, ca de acolo vine riscul furatului.

Iar pe viitor tine minte: sa nu mai pui parole scurte sau usor de ghicit si sa nu lasi pe nimeni sa-ti vada parola, sau sa-ti intre in cont, ca sa-ti schimbe adresa de email si apoi sa-ti ia contul.