| CyberDune28 a întrebat:

Mi-a murit hard disk-ul din 2009. Se poate repara? Am ramas cu ssd-ul. Sa-mi iau un alt ssd nou? Sa am doua puse la unitate?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In general, un hard disk se repara doar daca sunt informatii foarte valoroase pe el (poate costa chiar si pana la 10 mii dolari).
Presupun ca, hard disk-ul defectat (fabricat in 2009) are capacitate mult mai mica decat cele actuale (este sub 500Gb). Asemenea hard disk-uri nu se mai fabrica, dar poti gasi ieftin exemplare folosite si verificate (la service-uri). Un sistem vechi nu prea cred sa "duca" un hard disk de capacitate mai mare (1Tb sau peste), din motive tehnice.
Este alegerea ta sa montezi un SSD (nici variante SATA nu prea se fabrica, nu gasesti noi) sau un hard disk.

| CyberDune28 explică (pentru Bula):

Era hdd cu SATA de un 1TB

| Bula a răspuns (pentru CyberDune28):

Cat a fost ocupat din el si cu ce?

| CyberDune28 explică (pentru Bula):

90%. Cu jocuri vechi mai mult. Eu am o problema - se inchide PC greu (se auzea cum lucreaza HDD) si am facut un shortcut sa se inchida mai repede. Oare asta l-a stricat?

| Bula a răspuns (pentru CyberDune28):

La electricitate nu prea-i place scurtcircuitul. big grin
Inchiderea mai rapida nu asa se rezolva! tongue

| NLS a răspuns:

Exista cazuri in care s-ar putea repara, insa cu aceeasi bani cumperi unul nou, la care ai 2-3 ani garantie.

Daca:
1) doresti discul pentru depozitare
2) ai nevoie de cel mai bun raport pret/GB
3) nu ai un buget foarte mare

..cumpara tot un HDD.
Daca se poate de la Western Digital (seria Blue, dar varianta cu 7200rpm, caci exista si cu mai putine rotatii)
sau Seagate (seria Barracuda, nu SkyHawk).