| fabianthekid a întrebat:

Mi-am cumparat calculator nou si desi am fost atent la multe detalii mi-a scapat faptul ca placa de baza are o singura mufa PS/2 si una portocalie care parca ar fi de audio desi are simbol pentru mouse. Tastatura o am in mufa PS/2, dar pentru mouse mi-am cumparat un adaptor PS/2 in USB si nu merge; windows-ul zice ca nu a putut instala driverul si nu recunoaste nici un mouse(am incercat cu 2).
Momentan folosesc mouse-ul usb al unui prieten, dar are cablul scurt si e prea mic.
Pot instala ceva in plus sau sa schimb ceva?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Este o placa de baza foarte buna, gigabyte imi iau si eu numai ca una ce suporta procesoare FX (buldozerele). uite aici, detalii despre ea http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-870a-usb3/.intr-adevar are numai o mufa pe pini pentru maus/tastatura. asa sunt concepute astea de ultima generatie. dar cauta, sunt si mausuri pe usb din alea mari, iti arat eu imediat. http://www.pcgarage.ro/mouse/filtre/general-interfata-usb/ pui tastatura in mufa cu pini ps/2 si iti iei un maus usb. repet, placa de baza este excelenta, ai facut o alegere buna!

6 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Poti sa imi spui exact tipul si seria placii de baza? sa ma uit pe net, sa vad o carte tehnica, o poza, ceva. e curios ce spui tu!

| florin1979 a răspuns:

Poti sa imi dai mai multe detalii despre placa de baza, tipul si seria ei, sa ma uit pe net, de o poza sau de alte detalii despre ea! este foarte curios ce spui tu!

| LordColdy a răspuns:

Cumparati si tu mouse care iti merge, si vezi taste tot pe usb.

| florin1979 a răspuns (pentru LordColdy):

Scuze ca ti-am dat 2 raspunsuri aproape identice, dar merge ca naiba TPU sad

| fabianthekid explică:

Am placa de baza Gigabyte 870A-USB3 rev3.1; si da cred ca o sa-mi cumpar un mouse cu usb numa sa gasesc unu mai mare ca ma enerveaza alea mici de laptop.

| florin1979 a răspuns (pentru fabianthekid):

Este o placa de baza foarte buna, gigabyte imi iau si eu numai ca una ce suporta procesoare FX (buldozerele). uite aici, detalii despre ea http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-870a-usb3/.intr-adevar are numai o mufa pe pini pentru maus/tastatura. asa sunt concepute astea de ultima generatie. dar cauta, sunt si mausuri pe usb din alea mari, iti arat eu imediat. http://www.pcgarage.ro/mouse/filtre/general-interfata-usb/ pui tastatura in mufa cu pini ps/2 si iti iei un maus usb. repet, placa de baza este excelenta, ai facut o alegere buna!

| fabianthekid explică:

Mersi de ajutor!