| AdiAdi2000 a întrebat:

Mi-am cumparat placa video gigabyte gtx 1070 8gb cu 3 ventilatoare, mi-am pus-o merge si am incercat un joc, am intrat pe gta v si pe rezolutie 1920x1080 am intre 80 si 90 fps-uri si pe rezolutie 4k am intre 40-50 fps-uri si in timp ce ma joc se aude un sunet cam urat. Unitatea se incalzeste repede, am processor amd ryzen 5 2400g, 16 gb ram ddr4 si placa de baza Asus prime a320m-k, sursa 500w si inainte aveam gtx 1050 ti. Trebuie sa schimb sursa cu una mai mare dar sursa este compatibila cu orice placa de baza pot sa pun o sursa de 800w si sa imi mearga sa nu mi se arda placa de baza?

4 răspunsuri:
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Verifica dacă sursa ta poate susține un ryzen 5 2400g și un gtx 1070. S ar putea sa n aibe putere destulă, asta dacă sursa este una mica.
2. Încearcă sa schimbi pasta termoconductoare de la placa video. Acest fapt duce la creșterea temperaturii.
3. Verifica dacă în timpul ce funcționează calculatorul toate fanurile se învart și dacă răcesc.
4. Verifica de praf.
Bft!

Răspuns utilizator avertizat
| AlaSwek a răspuns (pentru AdiAdi2000):

Mi se pare cam mult 800W, ar trebuit cam 650W pentru ceea ce ai tu nevoie! Dar înainte de toate fa o verificare asupra compatibilitatilor dintre componente

Răspuns utilizator avertizat