| Iliemihai28 a întrebat:

Mi-am cumparat un calculator de pe Altex, si a venit cu sistem de operare Ubuntu.
L-am schimbat in Windows, cu am dat de ceva probleme dar am reusit sa le rezolv, dar acum, dupa ce am instalat Windows-ul Mouse-ul merge foarte greu, si tastatura la fel!
Am incercat sa bag mouseul si in portul de 3.0 usb si in cel de 2.0...merge greu si are lag cursorul de la mouse

Răspuns Câştigător
| costinyo a răspuns:

Este posibil sa se intample asa ceva deoarece probabil calculatorul isi face update-uri in spate fara sa le vezi.
De obicei nu prea ai nevoie de acele update-uri si este bine sa le opresti pentru ca mai mult ingreuneaza calculatorul. De asemenea mai poate fi si din cauza antivirusul daca ai instalat vreunul.
Verifica si driver-ul de la placa video pentru ca mai poate fi si de la el sau un alt programel ce ruleaza prin spate de iti mananca resursele calculatorului.
Daca este nou, nu prea are cum sa fie de la portul USB, mai degraba de la drivere.

| doctorandus a răspuns (pentru costinyo):

Oprirea aducerilor la zi e sfat de dat la dusmani.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cum consideri tu ca tastatura iti functioneaza greu? Odata ce ai instalat Windows-ul, ai instalat si toate driverele pentru a avea o functionalitate optima? Mouse-ul are un dpi, si il poti configura din windows:
https://www.youtube.com/watch?v=c_v4cUjsq8s
Mouse properties te intereseaza cel mai mult.
Acum, cum iti "merge greu tastatura", cine stie. Sper sa nu fie wireless ambele, sa le lipseasca bateria sau sa fie descarcata.

| doctorandus a răspuns:

Ce procesor si la ce frecventa? Ce placa video? Cati GB RAM? Ai instalat driverele de la producator? Ce versiune de Windows?

| flixbuster a răspuns:

Daca ai mouse/tastatura wireless:

1. Au baterii/acumulatori. Bateriile/acumulatorii sunt in stare buna?

2) Ai alti emitatori de unde radio foarte aproape de PC? Pot sa apara interferente. Nu stiu sa-ti explic toata fizica, stiu ca am avut o situatie cu router langa PC si mouse/tastatura fara fir aveau probleme, dupa ce a mutat router mai departe nu a mai avut probleme.