| ClaudiuBrasov a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop second hand si in descriere scria ca are placa video GT630M dar eu nu o gasesc decat pe cea integrata, un INTEL HD GRAPHICS 4000. Vreau sa ma lamuresc daca am sau nu si cealalta placa dedicata. Am instalat Euro Truck 2 si-mi merge la HIGH lejer,nu cred ca placa integrata ducea atat, poate e din cauza ca am procesor i7. Am cautat placa video in Bios, peste tot dar nu dau decat cea integrata. Este posibil sa-mi mearga acel joc cu placa integrata sau am si o alta dedicata?

9 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Este posibil sa ai si placa video dedicata, doar ca acea placa devine activa doar in jocuri, in rest pe aplicatiile normale tu folosesti placa integrata. Cel mai bine te uiti in Bios sa vezi, daca nu ma insel trebuie sa ai si o optiune ca sa dezactivezi placa video integrata, iar daca dezactivezi placa video integrata, atunci laptopul va porni cu placa video dedicata.

| crystynel97 a răspuns (pentru JustCosmin):

Nu fa prostia sa dezactivezi placa integrata, deoare aia ruleaza in navigare etc. si nVIDIA intervine in jocuri care cere mult... asa daca ruleaza doar nVIDIA o sa ai probleme deoarece este o placa pentru jocuri iar Intel hd este pentru alte chesti

| AgathaRo a răspuns:

Deci sunt unele laptopuri care au procesator grafic (Intel) si se mai instaleaza driver ca un fel de extensie de la nVidia.

| SouLIce a răspuns:

Incearca cu aida64 daca nu o gasesti nici cu aida ai toate sansele sa nu ai placa video dedicata
Si in ceea ce priveste Intel hd 4000 iti spun ca este cea mai buna grafica integrata si poate duce multe jocuri la hich

| ClaudiuBrasov explică (pentru SouLIce):

Incerc imediat.

| ClaudiuBrasov explică (pentru SouLIce):

Nu-mi gaseste nici cu programul asta. Dar am terminat de instalat NFS MW3, l-am dat la high si merge foarte bine deci nu cred ca e doar placa video integrata de la Intel.

| ClaudiuBrasov explică (pentru SouLIce):

Nu cred ca are si placa dedicata dar vad ca merg toate jocurile la maxim.

| SouLIce a răspuns (pentru ClaudiuBrasov):

Tiam spus ca grafica integrata este una super buna si nfs mw 2012 nu este un joc foarte pretentios
Nici eu nu cred ca ai placa video dedicata

Răspuns utilizator avertizat