| PirgaruDavid2003 a întrebat:

Mi-am cumparat un Pc acum 1 an, eu folosc acest windows 10 de cand am achizitionat pc-ul insa imi merge mai greu acum jocurile / se deschid greu. Daca mi-as reinstala windowsul odata la 1-2 luni m-ar ajuta cu ceva sau daca mi l-as reinstala? Daca da, cu ce?

7 răspunsuri:
| Osneros a răspuns:

Da, ar trebui sa ajute. Orice software "rugineste" in timp, mai ales Windows. Nu-i neaparat sa o faci la o anumita perioada de timp, poti sa-l reinstalezi doar cand ai nevoie.

Windows 10 (habar n-am daca si 8 sau orice versiune de 8 face asta) a simplificat procesul de reinstalare a Windows-ului:
1. Intri in settings prin butonul de start
2. Update and security
3. Recovery
4. Reset this PC, si de aici cred ca te descurci.

In caz ca n-ai observat, nu mai ai nevoie de CD / DVD / stick / whatever cu Windows.

| PirgaruDavid2003 explică (pentru Osneros):

Bun dar daca sa zicem ca reinstalez windows ul ai tot greu merge ce as putea sa fac?

| Osneros a răspuns (pentru PirgaruDavid2003):

Il cureti de praf si revii cu problema atunci.

| flixbuster a răspuns (pentru PirgaruDavid2003):

Ai putea incepe cu a scrie toata configuratia (placa baza, procesor, memorie, video, storage) ca sa ne dam seama cum ar trebui sa mearga daca e bine/corect instalat. Daca ai un Core 2 Duo luat la mana a doua nu poti avea asteptari mari de la el.

| PirgaruDavid2003 explică (pentru flixbuster):

Pc ul meu : Sistem Desktop Gaming MYRIA Style V50, AMD RYZEN 5 2400G pana la 3. 9GHz, 8GB DDR4, 1TB, NVIDIA GeForce GTX 1050TI 4GB, Ubuntu

| PirgaruDavid2003 explică (pentru flixbuster):

Sistem Desktop Gaming MYRIA Style V50, AMD RYZEN 5 2400G pana la 3. 9GHz, 8GB DDR4, 1TB, NVIDIA GeForce GTX 1050TI 4GB, Ubuntu

| flixbuster a răspuns (pentru PirgaruDavid2003):

E un inceput bun. Dupa review-urile de pe Altex dar si configuratie acesta este un calculator decent (nu neaparat de top, depinde si pe rezolutie joci) de gaming. In nici un caz nu ar trebui sa mearga greu.

Acum, mai departe: ai monitorizat temperaturile in load? Daca iti cresc prea mult atunci ai o problema cu racirea si (probabil) pentru ca nu se arda face throttling (CPU, GPU), moment in care (evident) va merge mai greu.

Apoi, ce inseamna exact merge greu, jocurile se deschid greu? Ceva obiectiv, gen anul trecut pornea jocul X in 10 sec si acum ii ia un minut si aveam 80 fps si acum am 20 fps.

Face asa de la inceput cum porneste sau dupa ce il folosesti o vreme? Daca e dupa o vreme, teoria cu racirea pare si mai probabila.