| Chitaila a întrebat:

Mi-am instalat "Panda Antivirus" si cand a expirat (era trial de 30 zile) nu l-am mai putut dezinstala si nici sa-l sterg din calculator.
Acuma vreau sa iau alt antivirus dar nu pot deoarece nu il pot sterge.

Cum il pot sterge? Am incercat cu "Unlocker", sa dezinstalez....si tot imi spune ca este protejat...
Am nevoie uregenta de ajutor ca-i am prea multi virusi in PC si merge prea greu.
Funda.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dezinstalarea unui program antivirus există mai multe posibilităţi:
1.Start/All Programs/programul antivirus şi Uninstall (dacă are această opţiune).
2.Start/Control Panel/Add or remove Programs/programul antivirus şi dai Remove.
3.Cauţi pe site-ul oficial programul lui de dezinstalare, de obicei se numeşte Removal Tool şi îl foloseşti.
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante, mai ales dacă n-ai găsit programul oficial de dezinstalare, descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante". Succes şi numai bine!

| florin1979 a răspuns:

Foarte simplu! descarca utilitarul facut special de panda pentru a dezinstala antivirusul panda :) http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Panda-Quick-Remover.shtml

| Vendetta47 a răspuns:

Deci dai pe Start Apoi pe Control Panel dupa aia pe Add or Remove Program, cauti Panda Antivirus si i dai Uninstall sau Remove. Funda?

| Vendetta47 a răspuns:

Stergel cu Unloker.

| Andrei21000000000000000000000000 a răspuns:

Descarca uninstall tool, iar daca nu merge incearca sa descarci Unlocker.Cu Unlocker poti opri ori ce proces. Poate anti-virusul tau are un proces pe care tu n-ai de unde sa il stii.Dar unlocker il descopera, il inchide si poti sa stergi anti-virusul definitiv de pe PC.

| Chitaila explică:

Sa mentionez ca nu se poate dezinstala caci am incercat si imi tot zice ca este protejat...

| MxM222 a răspuns:

Daca o sa il dezinstalezi iti recomand antivirusul avira.Este foarte bun! GRATUIT! bafta cu dezinstalatul>

| Tavutzu a răspuns:

Ma.el o zis ca o incercat..cum sa-l dezinstalezi daca nu o intrat in ce ai zis tu? Sau poate avea special executabil de uninstall..ma rog... Uite: te va ajuta enorm cum m-a ajutat si pe mine. Advanced SystemCare v5.4.sau v5.e un program de curatare al pc-ului de chestii inutile si iti face si caluclatorul mai rapid.crede-ma.am incercat.asa.te duci la UNELTE, dai la Curatare din meniul din stanga si vezi ca o sa vezi pe acolo Dezinstalare programe. Iti va aparea lista de programe ca la Add or Remove programs.sus bifezi dezinstalare fortata si dupa cauti panda antivirus.si dai dezinstalare. funda daca merge

| Chitaila explică (pentru Tavutzu):

Imi poti da si un link de downlaod ca nu gasesc.
Multumesc anticipat.