| Andrey_Savu_1995 a întrebat:

Mi-am instalat recent windows 7 si nu imi citeste toata placa video, dintr-o placa de 512 nu imi citeste decat 256(jumate).e vreo metoda sa fac sa imi citeasca toata placa video? Am instalat windows 7 Ultimate X86(32 bit)

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
E aproape imposibil sa nu dispui de toata memoria placi video!
Problema asta poate sa apara doar la placile video recente pentru care ai nevoie de un system pe 64 biti!
Intra in start si scrie in search dxdiag si uita-te atent la display de ce memorie dispui.
Poti sa faci si update la un driver mai recent.
Succes!

| laurentiu80 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Probabil placa video are doar 256 mb dedicati si isi face sharing din memoria ram pana la 512 mb. De obicei aceste placi de obicei ieftine, duc in eroare utilizatorul. Ea ia din memoria RAM numai atunci cand este solicitata.

| stlucian a răspuns:

Cerinte minime:

Dacă doriți să executați Windows 7 pe computerul dvs., iată de ce aveți nevoie:

Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent

mai multre:

http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows7/products/system-requirements

| Andrei7520152 a răspuns:

Esti sigur? Intra pe dxdiag. Vezi ce scrie la Display, anume la memorie video. Oricum, subscriu la ce s-a scris mai sus. Jocurile (cele mai vechi, in cazul de fata) vor merge ceva mai greu pe 7 decat pe xp, deoarece Xp consuma mai putine resurse
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100828043551AAlRCaK

| CosminGrasu a răspuns:

Fii atent aici nu-ti merge windows7 pentru ca ai placa video prea mica si nu-ti merge niciun joc asa am avut si eu si nu-mi mergea decat internetul ia-ti windows xp este cel mai bun pentru placa de 512mb