| Margina_Gabriela_1980 a întrebat:

Mi-am instalat router pentru a avea wireless pentru laptop dar nu am internet, am lasat acel fir de la net in router si nimic.Ma poate ajuta cineva? Dau fundita si multe multumiri!

8 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Da pai e simplu, esti la rds? Daca esti la rds v-a trebui sa refaci conexiunea cu datele de logare: de exemplu user parola via ppoe, dar asta din browser.
Ca sa intrii in firmwareul browserului (default pe multe) adresa este 192.168.0.1 iar contul este admin parola tot admin (le poti schimba ulterior), daca nu este 192.168.0.1 este 192.168.1.1
Dupa ce intrii in el, la adresa indicata v-a trebuii sa creezi conexiune noua si sa creezi una care sa fie normala pentru tipul tau de conexiune, in Romania ori sunt cu ip / gateway / submask oricu user si parola.
Dupa ce se conecteaza iti va creea si reteau wireless, default nu trebuie sa faci nimic, dar depinde de router, sau de tine daca ai setat deja o parola, v-a trebuii sa o introduci si pe laptop.
Cam greu sa explic fara sa vad, sper ca am fost de folos.
O seara buna.

| Margina_Gabriela_1980 explică (pentru Seby90):

Fii mai explicit, te rog! Intru in control panel si apoi?

| Seby90 a răspuns (pentru Margina_Gabriela_1980):

Intrii in browserul de internet, la adresa scrii 192.168.1.1, daca nu scrii 192.168.0.1, (speram sa mearga una din ele) dupa vei avea nevoie de un login si o parola, default sunt admin / admin. Dupa te duci si creezi o conexiune in meniul pe care il vei vedea intr-o pagina html, aceasta viind via ppoe sau ip / gateway.
Mai mult nu am ce sa iti spun. Cauta pe youtube un tutorial, toate routerele sunt foarte similare.

| Kamiichu a răspuns:

Și eu am router, dar la mine până nu a venit băiatul de la net nu am avut net, trebuie să-l configureze. Cheamă pe cineva de la net să ți-l facă! :*

| XtReMee a răspuns:

Intri jos in bara in start si dai conect to wirels

| Margina_Gabriela_1980 explică:

Inca stau si astept un raspuns...sa-l fac si castigator!

| Margina_Gabriela_1980 explică (pentru Margina_Gabriela_1980):

Chiar nu este nimeni sa-mi dea un raspuns usor de rezolvat problema mea? Pe cine declar cu raspuns castigator?