| Alin_Ticu_1999 a întrebat:

Mi-am luat ieri un telefon nou..Samsung Galaxy S2 Mini. si l-am bagat la incarcat cam de la 21 pana la 06 dimineata..si peste cateva ore mi s-a descarcat bateria. prietenii mi-au spus ca asa imi va face cam 5 zile. Ce pot face, de jucat nu ma joc..si nici-o aplicatie nu o folosesc, pentru moment.
Va rogg frumoss sa ma ajutati! :3
Dauu funda!

Răspuns Câştigător
| Cristi_Blondu_1997 a răspuns:

Poi in primul rand, daca telefonul este nou trebuie sa-l folosesti cat mai mult si sa-l descarti, dar il bagi la incarcat doar cand telefonul este epuizat, altfel risti sa strici mai rau bateria. Sau Cazul 2 : Bateria este uzata ( este umflata ) si de aceea nu-ti mai merge, ori iti cumperi alta baterie nou-nouta ori merge cum am scris mai sus.

2 răspunsuri:
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Cele mai frecvente tipuri de acumulatori sunt cei de timp li-ion pe care banuiesc ca telefonul tau foloseste. Acesti acumulatori trebuiesc "formatati", adica, descarcati cat se poate de mult, si apoi tinut in priza ~12-24 depinde de capacitate. De asemenea ei trebuiesc reformatati in fiecare an.

| Soldatul a răspuns:

Cam asa e cu smartphone-urile astea...si eu ma chinui de vreo cateva zile sa inteleg de ce ma tine bateria asa de putin(pana la 9h la o utilizare medie)...