| DeDeDeeaSweety a întrebat:

Mi-am luat un laptop nou si mi-am pus windows 10 pe el. Cand il inchid (shut down) si apoi il redeschid mi se pare ca a fost intr-o stare de sleep si chiar mi-a pastrat deschise aplicatiile care le-am inchis inainte de inchiderea leptopului.
Este bine acest proces de inchidere?
Se poate face astfel incat, inchiderea sa fie inchidere?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca la deschidere, miscarea mouse-lui sau apasarea unei taste oarecare porneste din nou, atunci a fost in "sleep mode", in care consuma mai putin, dar tot consuma destul de semnificativ din baterie, descarcandu-l repede. In acest caz, dupa descarcarea bateriei, sistemul nu e sigurcum va porni, nici ca nu pierzi ceva date din memorie.

Daca dupa inchidere laptop-ul porneste doar dupa apasarea butonului de pornire (si palpaie intens si hLed-ul hard disk-ului puternic) in cateva secunde porneste exact cum a fost inainte, atunci laptop-ul s-a aflat in hibernare. Acest mod salveaza tot din memoria de lucru (RAM) pe hard disk, dupa care se opreste laptop-ul complet si nu mai consuma curent. La pornire se incarca inapi toata salvarea de memorie de pe hard disk in memoria RAM, dupa care se poate folosi normal.

Stand by este pentru pauze scurte, pentru economisire de energie.
Hibernarea estepentru pauza lunga (chiar zile, saptamani sau mai mult) fara consum de energie, si asigura pornirea in secunde din faza cum a fost lasata.

Hibernarea trebuie intrerupta, dupa care oprit complet calculatorul daca trebuie intervenit la nivel de service (software sau hardware).

| flixbuster a răspuns:

Acest proces este firesc si se numeste hibernare. Incepand de la Windows 8 in sus, Microsoft a activat hiberanarea by default la shutdown. Avantajul este ca pornirea este mai rapida si continui lucrul de unde ai ramas. Dezavantajul este ca hibernarea nu functioneaza corect pe toate sistemele.

Daca ai probleme, o poti dezactiva. Vei remarca insa cresterea timpului de pornire a calculatorului.

Cea mai rapida metoda de dezactivare pe care o stiu este din cmd (ca administrator): "powercfg /h off". Daca vrei sa o re-activezi: "powercfg /h on".

| DeDeDeeaSweety explică (pentru flixbuster):

Cred ca am incercat asta si nu a mers

| flixbuster a răspuns (pentru DeDeDeeaSweety):

Iti garantez ca merge daca o faci corect.

| Zaygon a răspuns:

Dezactiveaza fast startup din power options.

| Jhonjle1257 a răspuns:

Salut ce laptop este si ce procesor contine? Cati gb de ram are?

| DeDeDeeaSweety explică (pentru Jhonjle1257):

I5-8250
8Gb ram
256 Gb SSD

| Jhonjle1257 a răspuns:

Salut, putem vorbi in privat pentru ca sunt multe chestii pentru care nu se deschide laptopul

| Jhonjle1257 a răspuns:

Mda,credeam ca e de la procesor si ram ca nu iti suporta windows 10. Dar cred ca are o problema cand a fost instalat. Du-te la un specialist sa iti reinstaleze windowsul