| Sandu3 a întrebat:

Mi-am luat un monitor nou cu LED si tehnologie HD(rezolutie 1366x768) si constat ca videoclipurile format HD 1080p de pe You Tube nu ruleaza aproape deloc(sacadat si doar sunetul merge normal) dar cand comut pe 720p n-are nici o problema.De ce?

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

1. Că e HD sau nu ţine de calculator, nu de monitor. Dacă nu-ţi duce placa video şi/sau procesorul poţi să-ţi iei tu şi monitor 4K că degeaba. La tine filmele alb-negru se văd color doar ca e TYV-ul color?! E aceeaşi logică.

2. Nici monitorul nu e HD măcar. Full HD are o rezoluţie de 1980x1080. Ce ai tu nu e full HD.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de la placa video. happy

Punct.

| Adrian926a a răspuns:

Ce procesor si ce placa video ai? problema e ca ai procesoru si placa video care nu poate sa redea 1080p.
monitorul tau reda doar 768p, e putin mai mult de hd dar tot hd se numeste.

| xZeRoReSpEcT a răspuns:

Ce pc ai poate e de la el mie asa mi se intampla(am un pc foarte slab)

| Cristian24123 a răspuns:

Pai.poate e de la pc-ul tau...cand maresti rezolutia procesorul face un efort mai mare ca acea rezolutia sa ruleze