| Jipa95 a întrebat:

Mi-am marit astazi viteza la internet de la 6 la 20mbps. Problema este ca orice descarc, viteza de downloand fluctueaza, nu este stabila. Ba acum descarca cu 2mb/s, intr-o secunda sare la 1.5, 1.0, si revine din nou la 2mb/s si tot asa.
Un port forwarding m-ar ajuta?
Cum as putea remedia asta?
Daca ajuta, providerul meu de internet este telekom.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Daca esti in oras, orice net merge cu viteza din abonament impartita la 8. Daca esti la tara, da posibil sa aiba probleme. Romtelecomul nu arre probleme de aceasta natura fie oras fire tara deoarece ai MODEM si la orice ora ai viteza GARANTATA DE MODEM.
problema fluctuatiei la tine este de la setariile utorrent probabil ai disk overloaded si iti scade viteza brusc.
Trebuie facute niste setari speciale in utorrent.
Cand descarci ceva de pe mega co nz sau google drive ai viteza stabila?
o problema ar mai fi hardu sau placa de retea.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

E normal că ești pe Romprăfuit(alias telecom), unde viteza internetului depinde de câți useri îs conectați pe rețeaua lor primitivă de tip ADSL.
Un alt factor care nu depinde de viteza internetului este numărul de user conectați pe server-ul de unde vrei să transferi fișierul, de unde se trage și treaba cu fluctuația de viteză de transfer date.
cu opțiunea de port forwarding nu ai ce face.Aia se folosește pentru a face posibilă de exemplu ieșirea de date din Pc-ul tău, și asta dacă și numai dacă Pc-ul tău e server.
Succes

| RB26DETT a răspuns:

Http://www.speedtest.net/ iti fluctueaza si cand faci testul de viteza?
Normal ar putea fluctua +/- 2mbps dar nu asa tare
Depinde si de pe ce site-uri descarci! De serverele de pe care descarci etc... Unele servere sunt de genul http://i.imgur.com/750AHAE.jpg

| StefanKogut a răspuns:

Pai, in primul rand este normal, daca n-ai latime de banda garantata. Asta inseamna ca ai viteza de download de maxim n Mb/s. Diferentele sunt date de mai multi factori: accesibilitatea datelor pe serverul de download, capacitatea serverului de download, calitatea si lungimea retelei de traficat pina la ultimul router al providerului tau de unde iti iei tu netul, tehnologia folosita intre provider si statia ta (ADSL/VDSL in cazul Telekom), calitatea statiei (nu in general, ci a chipsetului de retea si bridge-urilor), temperatura de functionare a tuturor componentelor. In plus, providerii au posibilitatea de a incetini deliberat traficul in retea.

| T4zu a răspuns:

Salut, asa am patit si eu cand mi-am schimbat de la 20mbps la 200mbps. La inceput fie descarcam cu 2mb/s, fie 1mb/s, fie cu 15mb/ps si tot asa.
Daca ti-a schimbat modemul configureaza-l, daca nu scoate-l din priza si stai cu el off cam 1min, daca nici asa nu e bine se v-a rezolva el in 1-2 zile cel mult, daca nu suna la reprezentanta de la care ai internetul.