| SpanoCBR a întrebat:

Mi-am schimbat abonamentul la internet de la UPC pentru 200 MB/s si mi-au dat router care are Wi-Free, dar nu știu username si parola. Poate sa-mi spună cineva cum aflu?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Mda... să mă-nvăț minte, să citesc până la capăt. Și totuși, ar trebui să meargă...

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Veti ce username si parola ai in contract cu firma de cablu la care esti abonat.

| mihai69 a răspuns:

Ce-i aia „Wi-Free"?!? Poate Wi-Fi... mă rog.
Router-ele nu vin din fabrică setate cu user și parolă pentru Wi-Fi - pe astea ți le alegi tu. Au în schimb un username și o parolă pentru a putea intra (prin portul cablat, inițial) în pagina lor de setare. Astea sunt (de obicei) scrise pe o etichetă a router-ului, dar și în manualul de utilizare. Așadar, RTFM! (read the f'cking manual)!

| SpanoCBR explică (pentru mihai69):

Dacă nu știi, mai bine nu Răspunde. Caută pe google UPC wi-free si ai sa vezi ce este.

| mihai69 a răspuns (pentru SpanoCBR):

Într-adevăr, nu știam; dar dacă TU știi, ai fi putut foarte simplu să intri pe site-ul UPC și acolo puteai afla simplu cum se face:
===
„Inregistrare in 3 pasi simpli:
1. Intra in contul tau MyUPC
2. Acceseaza "UPC Wi-Free" din meniul "Produse si servicii"
3. Configureaza parola dedicata serviciului Wi-Free.
Apoi, pe dispozitivul tau mobil, alegi reteaua UPC Wi-Free, introduci numele de utilizator My UPC si parola recent configurata si apoi te vei conecta automat de fiecare data cand intri in aria de acoperire a retelei UPC Wi-Free."
===
Că „sfaturi" politicoase, văd că te pricepi să dai... Așadar...
Oricum, din întrebarea pusă, deduc faptul că nici măcar tu nu știi despre ce e vorba; serviciul Wi-Free e oferit în afara razei de acțiune a router-ului pe care ți l-au dat, și mai ales, NU de către acesta.
http://www.upc.ro/wi-free/

| SpanoCBR explică (pentru mihai69):

Spre surprinderea ta, am intrat de mai multe ori pe site-ul celor de la UPC, mi-am făcut cont si mai apoi parola pentru Wi-Free dar cred ca nu știu username-ul sau nu este bun cel pe care il folosesc. Ultimul lucru pe care nu l-am făcut este sa sun la ei si sa-i întreb personal.

| mihai69 a răspuns (pentru SpanoCBR):

Ai folosit username-ul pe care îl spun ei? (My UPC)?

| SpanoCBR explică (pentru mihai69):

Da, am folosit si adresa de mail cu care m-am înregistrat, si numele de pe router...

| mihai69 a răspuns (pentru SpanoCBR):

Ș ca să nu mai editez iar răspunsul - ai priceput că NU e vorba despre router-ul oferit de ei, da? Serviciul acesta e oferit în UNELE locații din mai multe orașe (cum ar fi de exemplu metroul bucureștean). Dacă nu ești în raza de acțiune a unui router de-al LOR, nu te poți conecta.

| SpanoCBR explică (pentru mihai69):

Deci, routerul oferit de ei face 2 rețele Wi-Fi. Prima rețea este UPC123456 si a 2-a ar fi UPC Wi-Free. Ambele protejate. Serviciul Wi-Free este oferit clienților UPC care au in contract abonament de internet fiber power. Dacă ma duc la altcineva care are router ca al meu, ma pot conecta la Wi-Free. Ai înțeles? Deci practic routerul oferă Wi-Free, nu este găsit in anumite locuri, ci acolo unde se găsesc routere cu fiber power.

| K0sti a răspuns (pentru SpanoCBR):

Ia uite: "La tine acasa nu te vei putea conecta pe reteaua UPC Wi-Free, intrucat te vei conecta implicit la reteaua privata de pe modem."

"Wi-Free este un serviciu suplimentar de internet, oferit de UPC Romania, cu ajutorul caruia clientii existenti ai serviciului de internet fix pot naviga gratuit si in afara casei, folosind sute de mii de hotspot-uri din Romania."

Sunt access point-uri, tu dai net la altii si altii tie, daca validezi serviciul!

| mihai69 a răspuns (pentru SpanoCBR):

Mda... să mă-nvăț minte, să citesc până la capăt. Și totuși, ar trebui să meargă...

| diarie a răspuns:

Uite-te pe spatele ruterului!