| danydny157 a întrebat:

Mi-au instalat cei la digi fibra optica si televiziune tot prin fibra, problema e ca nu se intampla nimic atunci cand bag cablul celor de la digi, nimic de scanat, nimic, am selectat din surse toate de la scart la hdmi si altele, am testat cu un televizor cu tub si mergeau cateva programe. Televivorul e starlight chinezarie mergea focus pe el. Nu ma pricep, poate trebuie sa mai bag ceva in televizor ca ramane in meniu android

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Televizorrul este bun, cablul de antena care vine din televizor intra in routerul de fibra optica si din acel ruter ai semnal tv in televizor altfel nu va functiona.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuiau sa-ti verifice si la televizor, ce programe ai. Tu trebuia sa ceri asta.
Era obligatia lor.

| danydny157 explică (pentru darrio2007):

Aprind tv si imi intra direct in meniul lui smart de acolo orice sursa aleg imi da eroare, in tv intra doar un cablu normal trebuia sa il detecteze cumva

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate l din internet tv ul trece l pe modul tv si după aceea da i cautare automata a canalelor tv

| danydny157 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu cand aprind tv imi intra direct in meniul android, de acolo orice sursa aleg nu fuctioneaza, netu Youtube merg nu pot sa ajung la partea aia sa scanez programe, eu nu am fost acasa cand mi.au instalat serviciile

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru danydny157):

Scoate i cablul de inernet din tv si lasa l doar pe antenă si va merge

| Trixt3r a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu nu prea înțeleg ce televizor funcționează cu cablu de internet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trixt3r):

Smart tv ul are si mufa de internet si il poti folosii si ca tv si pe internet cauti pe Youtube cu telecomanda dar daca nu intelegi sa fi sanatos.

| Trixt3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Te cred pe cuvânt, eu nu am la ale mele "mufe de net" și nici n-am auzit pana acum, majoritatea au doar WI-FI pentru internet și asta asigura funcționarea aplicaților gen Netflix, nu ale unei grile TV.
Raman la răspunsul meu inițial, legat de cablul TV coaxial și cartela. - Eram doar curios ce cabluri de net iți oferă posibilitatea sa te uiți la programe TV fără sa fie nevoie de cartela și coaxial, sau de receiver.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Trixt3r):

Cele maio vechi aveau mufa de internet deoarece ele nu aveau wifi integrat si se conecteaza prin cablu la internet, astea noi au wifi incorporat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru funda ai rezolvat merge tv ul?

| Trixt3r a răspuns:

In primul rand, este smart TV? Merge pe cartela sau pe receiver?

Eu sugerez sa suni la ei, oricând, sa le ceri ajutor.

Pentru mine RDS/RCS este una din cele mai bune companii, nu prea am probleme dar sun la ei si cand ma simt singur sau simt nevoia sa vorbesc cu cineva, la orice ora.
(Glumesc, dar foarte rar am avut probleme si am sunat la ei și la 4 dimineața și m-au ajutat).

| danydny157 explică (pentru Trixt3r):

Doamna de la ei mi-a zis sa ma uit in cartea televizorului atat, noile abonamente sunt pe baza de fibra optica deci doar un singur fir intra in tv fara cartela sau reciver de aia am probleme

| Trixt3r a răspuns (pentru danydny157):

Daca este smart TV, poti baga doar cartela in TV, apoi ai un cablu coaxial care-ti iese din Modem/Router pe care-l conectezi in TV.
Daca ai receiver, atunci cablul coaxial si cartela intra in receiver si din receiver pleaca o mufa scart in TV.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru danydny157):

Televizorrul este bun, cablul de antena care vine din televizor intra in routerul de fibra optica si din acel ruter ai semnal tv in televizor altfel nu va functiona.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Semne de punctuatie?!