| Cristi3672 a întrebat:

Mi s-a oprit brusc calculatorul după o oră de funcționare exact ca la o pana de curent. Am închis întrerupătorul de la sursa și am apăsat apoi pe on la sursa dar tot nu pornea PC când apăsam pe butonul power principal.Am închis din nou sursa și am apăsat pe butonul power principal vreo 15 secunde sa nu mai fie curent și apoi am dat pe on la sursa și când am apăsat pe butonul power principal a pornit pc-ul. Problema cu închiderea brusca s-a repetat după 20 de minute. Ce sa fie?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi termistorul defect sau pasta termoconductoare dusa. Daca nu te pricepi du-l in service!

| danbnz a răspuns:

Cel mai probabil e sursa sau placa de baza.
E greu de dat un diagnostic corect aici.
Du-te la un specialist.

| sierra1 a răspuns:

Verifică ventilatoarele de pe MB dacă se invârt normal

| gogugogugogu a răspuns:

Posibile cauze:
1. Ai setat in BIOS limita de temperatura la procesor cand sistemul se inchide. Vezi daca ai probleme cu racirea si daca procesorul ajunge si de ce ajunge la temperatura setata.
2. Vezi pe placa de baza daca ai umflate condensatoarele, sunt ca niste butoiase mici cu fundul metalic, de multe ori se umfla si curg.
3. Sursa trebuie schimbata, incearca temporar cu alta sursa sa vezi daca face la fel.

| AnaMaria8187171 a răspuns:

S-ar putea sa fie placa de baza