| M1hneaxD a întrebat:

Mi se deschide PC destul de greu(am windows 8).Ce as putea sa fac fara a reinstala windows-ul?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Să vezi ce configuraie ai la calculator. Dacă știi că nu ai hardware conform pentru windows 8, adică un procesor minim dual core la 2 gz sau mai mult și 4 Gb ram sau mai mult la care se adaugă GPU de 128 mb minim cu accelerație 3D activă, atunci înseamnă ca tocmai folosești Windows 8 pe un hardware neconform.Deci nu te mira că sistemul lucrează greu, că tu de fapt forțezi hardware-ul să lucreze cu windows 8, când el e gândit să lucreze cu Windows Xp sau Linux.Chestia cu Windows 8 pe 32 de biți e o țeapă comercială specifică corporației mafiote Microsoft, care numa cu de-astea se ocupă, și voi le faceți reclamă și le folosiți produsele, în loc să le aruncați acolo unde li locul, adică la gunoi.Succes

| M1hneaxD explică (pentru DeyCj):

Am Windows 8 cu 6 gb ram si un procesor foarte puternic..este alta varianta sad

| DeyCj a răspuns (pentru M1hneaxD):

Depinde la ce îi zici tu procesor foarte puternic, și mai ales dacă:
Ai furat Windows-ul/activat ilegal cu cretinătațiile de pe net(KMS-uri sau alte idioțenii) sau e o copie legitimă.
Apoi trebuie să știi dacă l-ai optimizat sau nu.
Acei 6 Gb ram cu care te lauzi=> ram în single channel, ceea ce e un minus.Mai bine 4 Gb în dual ch decât 6 Gb în single channel, mai ales în gaming.
E simplu.

| Nelu62 a răspuns:

Foloseste CCleaner la curatenie si sa opresti programele de care nu ai nevoie sa porneasca odata cu Windows:
https://www.piriform.com/CCLEANER

| M1hneaxD explică (pentru Nelu62):

Nu mai folosesc Ccleaner deoarece nu am Windows cu licenta si de fiecare data cand il folosesc mi se sterge windows-ul si trebuie sa astept 1/2 ore ca sa mi se faca la loc.

| Nelu62 a răspuns:

Ai aici o oferta "Ashampoo WinOptimizer 10" cu licenta (oficial), si mai dureaza 20 de ore:
http://sharewareonsale.com/s/ashampoo-winoptimizer-sale