| 7uuuu7y5yg a întrebat:

Am un laptop destul de bun doar ca de ceva timp merge foarte greu (google chrome-ul se deschide in 10-15 secunde) si mai multe chestii. Stiti de la ce ar putea fi? Am incercat sa reinstalez windowsu' dar degeaba. P.S am windows 10.

10 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Sunt foarte multe idei si chestii, nu trebuie doar "reinstalat windows-ul", trebuie sa-i pui un windows potrivit pentru el. Ce laptop ai mai exact, ce specificatii? Procesor, placa video, rami, hdd etc? AI incercat sa verifici hdd-ul cu un program gen HDD Sentinel, temperaturile la procesor, placa video, sa-l imbunatatesti cu un ssd, sau niste rami in plus, si totodata driverele sa fie toate instalate, actualizate, sau mai multe versiuni?

| Jameson a răspuns:

Si al meu facea la fel, i-am pus un SDD si un SSHD in Caddy si o memorie de 8gb ram, acum nu il mai recunosc, ce repede merge, instant merge cam la orice. Cati rami ai si ce HDD? ce bufer are Hdd-ul?

| Panamax a răspuns:

Eu am unul cel mai slab de pe piata celeron n3350 cu 4g de ram si ssd de 256.
Deschide Crome in 2 secunde si are o gramada de aplicatii instalate, inclusiv antivirus care consuma o gramada de resurse.

| 7uuuu7y5yg explică (pentru Panamax):

Și ce imi spui mie?

| Panamax a răspuns (pentru 7uuuu7y5yg):

Ca sa-ti dai seama ce rahat de computer ai.Nu unul f bun cum ai scris.

| 7uuuu7y5yg explică (pentru Panamax):

Tu esti prost sau prost copile? Un i5 si 950m e de rahat? Damn

| Panamax a răspuns (pentru 7uuuu7y5yg):

Atunci fa un curs de computere pentru dummy.
Am un vecin de clasa a 2-a care isi instaleaza singur Win 10si ii merge ok.
Sa deschizi o fereastra de Chrome in 15 sec inseamna ca nu stii nimic.

| 7uuuu7y5yg explică (pentru Panamax):

Eu nu te-am intrebat de "vecinul tau din clasa a 2 a". Esti terminat copile.

| Panamax a răspuns (pentru 7uuuu7y5yg):

Ai zis ca nu esti in stare sa instalezi Win 10.Eu ti-am zis ca vecinul meu de a 2-a stie bine.Iti dau nr lui sa te ajute daca vrei.

| KlaudiuRad a răspuns:

Incearca sa intrii la servicii si sa dezactivezi Superfetch.