| HelpMeNow a întrebat:

Mi se incalzeste foarte tare laptopul! Este ceva normal? sunt nou in categoria laptop-uri happy, ajutati-ma va rog.

11 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Nu e binesa se incalzeasca, cumpara un cooling pad si va fi mai bine racit

| SonicAndrei a răspuns:

Bănuiesc că laptopul nu e nou. Dacă te-ai jucat mult pe el înseamnă că i-ai grăbit moartea.
Dacă e nou, atunci încearcă să nu stai mai mult de 1 oră pe el.

Încearcă următoarele:
-Ține-l doar pe un suprafață plană, curată și, dacă se poate, fără față de masă.
-Desfă-l și curăță-l de praf.
-Cumpără un cooler, dar nu unul ieftin.
-Înalță-i piciorușele ca să aibă o gură de aerisire mai mare. Poți folosi 4 dopuri înalte, jucării...
-Dacă e în garanție îl poți duce la verificat și reparat.

De cât timp ai laptopul? Timpul e o informație importantă. E posibil să se fi defectat sistemul de răcire.

| HelpMeNow explică (pentru SonicAndrei):

Il am de 1 saptamana si 2 zile big grin!

| SonicAndrei a răspuns (pentru HelpMeNow):

La început mergea bine? Adică dacă se încălzea.

| HelpMeNow explică (pentru SonicAndrei):

Da, nu se incalzeste tottimpul, daca il pun pe masa din bucatarie ( lemn fara fata de masa ) se incalzeste, daca il pun pe birou, tot din lemn fara nimic pe el, nu se incalzeste, daca il pun in pat se incalzeste ( ceva normal )...

| hp8510p a răspuns:

Du-l la un service sa ti-l curete de praf si sa schimbe pasta termoconductoare.Ieri l-am curatat si eu pe al meu, i-am schimbat pasta si de la 65 de grade in idle acum sta la 40

| StoicaAndi a răspuns:

Asa mi se intampla si mie pe dedesubt la laptop.Incearca sa iti cumperi un ventilator de pus sub laptop, sau o cutie, dar se va infierbanta si cutia, deci mai bine ventilatorul. Daca il lasi asa mult se va stinge si peste jumate de ora isi revine cam asa.

| khwewljewew a răspuns:

Salut. Daca ai HP se incalzeste foarte tare. HP-urile sunt slabe la incalzire. Poti sa-i cumperi un coolerpad http://www.shopu.ro/cooler-laptop-cp03-p-2553.html.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Cumpara-i un suport...se va raci mai bine.

| Feelings14 a răspuns:

Nu este normal. probabil are praf in el si nu mai functioneaza acea rotita care il mai " raceste ". Incearca sa o deschizi ( e in spatele laptopului ). e usor, o surubelnita mica, deschizi si iei prafu cu un bat cu vata.
evita sa-l ti asa cald in pat sau mai ales pe picioare ( corp ).
daca nu functioneaza asa si nu e de vine acea chestie, cumpara un ventilator ( costa vreo 30 de lei ) si e cu cablu usb, il poti lua oriunde. Daca il mai lasi asa se poate strica.

| Dastlast a răspuns:

Sa eviti sa tii laptopul in pat de exemplu. Cel mai bine este sa-l pozitionezi pe o masa sau intr-un spatiu unde poate sa "respire". Daca ti se pare ca se incalzeste excesiv pana la limita de a se arde trebuie sa-l dai in reparatie. Inseamna ca nu ii merge bine ventilatorul interior si exista riscul sa iti arda placa de baza si alte componente de baza.