| DearestVicinity43 a întrebat:

Salut!
Am un laptop Asus rog strix nou, cumparat in februarie si in timp ce ma joc GTA 5, laptopul se încălzește/înfierbântă destul de tare dupa parerea mea si asta ma cam îngrijorează.
Voi ce parere aveți? Este normal sa se incalzeasca asa tare? ar trebui sa-mi fac griji?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Specificatiile (model CPU, video, RAM )?
Rezolutia folosita (in joc)?
Ai setat cea mai inalta treapta de detalii in joc?

Fiind vorba despre GTA V, daca ai setat totul la maxim, e normal sa se incalzeasca, pentru e evita acest lucru trebuie sa:

1) nu folosesti laptopul nici o secunda in poala, pe paturi, haine sau asternut de pat cu scame, etc
Se foloseste doar pe birou.
(exceptie ultraportabilele slabe sau produsele Apple, care nu au aproape deloc fante de aerisire)

2) cumperi un cooler pentru laptop, cu 2-3-sau 4 ventilatoare, de calitate buna, si care misca aer suficient.
https://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/deepcool/multi-core-x6/

https://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/deepcool/n80-rgb/

3) reduci detaliile din joc (nivelul de AA, umbre, reflexii, etc)
, si daca tot se incalzeste, reduci rezolutia cu o treapta.
Insa eu as pastra rezolutia si as renunta la
Tessellation, Motion Blur Strength, Anisotropic Filtering, MSAA.

Ghideaza-te putin dupa aceste setari:
https://charlieintel.com/......ps/155863/

| DearestVicinity43 explică (pentru NLS):

Intet core i7 10750H
nVIDIA geforce 1660 ti 6GB
8Gb Ram
nu am schimbat nimic la joc, l-am jucat mereu la setarile implicite.
totusi eu am un cooler de la promate facut din aluminiu cu un singur ventilator si cu o lumina albastra ambientală, doar ca ieri nu am avut cooler de racire la mine.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Orice laptop fie el de gaming sau nu trebuie sa stea pe un stand de racire (cooler pad), sa fie curatat (de prederat profi de catre un service IT daca nu stii sa faci tu asta) o data la 6-12 luni dupa caz
Standul de racire sa fie unul de cat mai buna calitate, adica in niciun caz nu te astepta ca un stand de 40 de lei sa faca treaba buna la un laptop de gaming

Unii stau cu laptopul pe brate, nu schimba niciodata pasta de pe procesor, nu curata laptopul si se plang apoi ca laptopul se strica

| sierra1 a răspuns:

Dacă lucrează la intreaga capacitate (memorie utilizată spre 100%) e firesc. Ventileză-l suplimentar

| Brizbriz a răspuns:

Dap, absolut normal
asta e al doilea motiv dupa raportul pret/performanta pentru care desktop-urile sunt preferate in loc de laptop-uri cand e vorba de gaming, sistemul de racire e miniaturizat si mult mai ineficient decat pe un desktop unde iti poti trage un radiator FOARTE mare

insa, nu iti fa griji, in ziua de azi sunt sisteme de protectie, de ex. laptop-ul meu intra in standby cand ma joc prea "urat"