| ksuper31 a întrebat:

'Neata TPU! Mi-am cumparat un calculator nou acum 2 zile si cand il aprind imi apare o chestie ceva gen: F6 for flash; F11 For 'nustiuce'; Tab for 'altachestie'; Delete for menu(sau ceva de genu'. Cand dau delete imi apare un meniu cu mai multe tab-uri) si daca nu ii dau niciuna din cele de mai sus,imi apare o chestie in care scrie cu gri, pe fundal negru : "Insert boot devices and press a key".Si dupa ce bag un CD primit de instalare si apas un buton, se repeta mesajul de mai sus.
Am incercat sa ii bag Windows XP si cand apas pe F8 nu se intampla absolut nimic...

Cum il instalez? Dau funda!
P.S:Am mai pus intrebarea la o alta categorie, deoarece aceasta nu imi aparea.

Răspuns Câştigător
| Freddie23 a răspuns:

Imediat dupa ce il aprinzi, apasa Delete, apoi intri in bios si dai Load Default sau variante (ex. Load Defaul setup), care-l vezi pe prima pagina, apoi apesi F10, salvezi (apesi Y si Enter).
Ia un DVD cu windows 7 (e mult mai bun si mai rapid si mai usor), il bagi si cand vezi "Insert boot devices and press a key" faci intocmai.

Daca tii sa instalezi XP, umeaza pasii de aici: http://www.msdesign.ro/tutoriale/instalare-windows-xp/

| ksuper31 explică (pentru Freddie23):

Problema este ca nu gasesc 'bios' ca sa dau Load Default acolo.Am intrat in al 2-lea tab(in primul tab imi scrie informatii despre PC: ramii, procesorul etc.)si am gasit User 1/2/3 Load Default si am dat ok la fiecare dintre ele si la fiecare imi scria cam asa "Settings for user 1/2/3 is now load default" sau ceva de genul acesta.

| Freddie23 a răspuns (pentru ksuper31):

Ce configuratie ai la computer?
Ma intereseaza in mod special Placa de baza! Model complet

| ksuper31 explică (pentru Freddie23):

Asta este tot ce stiu despre PC si ce imi apare la primul TAB:
UEFI Version: HC1M-DGS P1.30
Processor Type: Intel(R) Celeron(R) CPU G530 @2. 30GHz
Processor Speed: 2400MHz
Microcode Update: 206A7 A25
Cache Size: 2038Kb
Tota Memory: 4096 with 256 MB Sgared memory and 2MB GTT Memory Single-Channel Memory mode
DDR3_A1 : None
DDR_B1:4096 MB (DDR3-1066)
Asta este tot. Sper ca ma poti ajuta cu mai mult.

| Freddie23 a răspuns (pentru ksuper31):

NU! nu pot... uita-te pe o factura sau pe certificatul de garantie, acolo trebuie sa iti scrie modelul placii de baza!

| ksuper31 explică (pentru Freddie23):

Pc Expert Digital Performance
Monitor LED Samsung 19B150N 18.5
Tastatura Microsoft 200, USB, JWD-00043
Mouse Microsoft Optical Mouse 200 JUD 00007
Boxe 2.1 Logitech 7-313.980-000413
Reducere OF
Toate componentele.

| Freddie23 a răspuns (pentru ksuper31):

Am cautat si ti-am gasit computerul la domo. Dar nu e specificat nimic de placa de baza.
Din pacate revenim de unde am plecat: Ia un DVD cu windows 7 (e mult mai bun si mai rapid si mai usor), il bagi si cand vezi "Insert boot devices and press a key" faci intocmai.

8 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Fa cum a zis florin tanase cu o precizare. daca nu buteaza intra tot prin delete in meniu du-te la tabul boot intra acolo si selecteaza "first boot device" sa fie dvd-rom-writterul dau. apoi salvezi cu f10 si va buta si va incepe instalarea propriu zisa.

| PepsyLemon007 a răspuns:

Hmm. dupa cum arata ar trebui sa ai reinstalezi windowsul daca l-ai cumparat cum ai zis frecvent pc'ul ar trebui sa aiba minim 2 gb ram Si nu s-ar merita sa bagi windows xp baga 7
P.S----S-ar putea sa nu buteze dp f8 apasa delete. Sper ca te-am ajutat Funda thinking