| Samy12YT a întrebat:

Neazta TPU!
De ceva vreme, cam de prin Octombrie, toate sortcut-urile mele de Chrome s-au transformat in file inaccesibile, stiti voi, dintr-alea in care zice ca trebuie cautata fila nu stiu unde. Am selectat sa se deschida cu Chrome si toate s-au transformat in file html care, odata deschise imi arata link-ul paginii. Ma puteti ajuta? Cum pot face ca filele sa fie din nou shortcut-uri de Chrome?

Răspuns Câştigător
| Yuzoo a răspuns:

Rezolvarea e simpla doar trebuie sa fi foarte atent si sa urmaresti pasii cu mare atentie, ok sa-i dam drumul.

Am avut aceeasi problema in care accidental am deschis.ink (shortcuturile) cu skype..nu stiu cum doar eu puteam face asta. Dupa o cercetare de 10-20 de minute pe internet am gasit solutia ideala care mi-a reparat greseala. Iti voi scrie pasi aici si iti voi lasa si un link catre un tutorial cum sa repari:

1.Selecteaza Start si chiar jos fiind o bara de search, acolo scrie "regedit", deschide programul.

2.Acolo vei deschide HKEY_CURRENT_USER, Software, Microsoft, Windows, CurrentVersion, Explorer, FileExst,.ink si acolo vei gasi 3 fisiere dintre care unul "userchoice", acela il vei sterge.

3.Dai un restart la pc sau cred ca perge si un Log Off.

4.Problema ar trebui sa fie rezolvata.

Sper ca te-a ajutat. Link video:

https://www.youtube.com/watch?v=Ar9y9BZ1ipg

| Samy12YT explică (pentru Yuzoo):

Nu am gasit.ink, decat.lnk in care nu e userchoice dar totusi, funda e a ta!

3 răspunsuri:
| maniac5000 a răspuns:

Pai dai click dreapta pe una din sortcut-urile alea dai la Properties>General>Change si selectezi acolo google chrome! Funda?

| Samy12YT explică (pentru maniac5000):

Am facut asta deja si s-a intamplat ce am zis in intrebare.