| Skarr a întrebat:

Niste boxe de buget care se aud bine?
Momentan le folosesc doar pentru ascultat muzica, filme.
- Sa fie aproximativ 400-700 lei, poate sa depaseasca un pic.
- Sa aiba si bass dar sa se auda clar si sa nu se distorsioneze sunet ul.
- Ar fi frumos sa aiba si panou unde poti modifica bass, treble, etc. Am vazut ca unele au. Dar nu e obligatoriu sa aiba.
Imi place cand pot sa aud clar detaliile in melodii. Nu ma pricep la boxe. Pana acum am folosit doar casti. Am beyerdynamic dt-770 pro 80 ohm

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La boxe ai nevoie de statie de amplificare ca sa se audă bine, fara statie degeaba cumperi boxe, i ati mai întîi o statie bună Akai, sau Technics si după cumpăra ti boxe poti gasi boxe Akai sau Jvc care se aud super. Reglajele le faci din statie bass inalte, joase tot

| Skarr explică (pentru CristiDinBucuresti):

Acum ma gandesc daca sa-mi iau o boxa bluetooth. Am fost in altex si mi-a aratat un baiat de acolo cum se aude o boxa bluetooth JBL de 2000 lei avea vreo 10-15 kg. ( desi e peste bugetul meu ) Dar a dat la maxim sunetul si vibra pamantul, cred ca a auzit jumate de mall. Se auzea frumos rau. Acum nu stiu ce poti sa iei de 2000 lei ca si boxe normale. Poate gasesti ceva mai bun?

| Frank51 a răspuns:

Dacă eu aș avea bugetul ăsta, mi-aș lua 2 boxe active cu difuzoare de 6.5", indiferent de marcă, și cele chinezești se aud bine. Dacă într-adevăr vrei ceva putere trebuie să aloci un buget mai mare. Ca sfat, nu da banii pe firmă(nu știu cine vinde, yamaha, Sony, Pioneer) ia cel mai ieftin set, diferențe sesizabile nu există în bugetul ăsta.

Eu am luat cel mai ieftin sistem 5.1 pe care l-am găsit, pentru că în bugetele noastre mici diferențele sunt mici. Spre exemplu luasem MMS802 cu 1200 lei, și le-am returnat pentru că se auzeau mediocru. Apoi am luat boxe Auna cu 700 de lei, și se aud IDENTIC, nu mă așteptam la calitatea asta. Uite așa am economisit 500.

Diferențele încep când compari boxe de 3000 lei cu astea de 700, alea au spl mai mare, se aud mai frumos și arata și bine.