| Girly97 a întrebat:

Nu imi functioneaza Internetul de ieri (o sa sun mai tarziu la furnizor) si avand un abonament Orange cu 13GB mi-am folosit telefonul ca sa conectez televizorul meu smart la Internet prin Hot-spot. Am observat ca acesta se conecteaza mult mai lent la Youtube, se incarca videoclipurile mult mai lent si nu au o calitate atat de buna ca inainte. Mi-am lasat telefonul langa televizor asa ca avea semnal foarte bun. Care ar fi cauza? De ce la WiFi merge rapid?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai semnal "puternic" pe telefon, nu inseamna neaparat ca va avea si viteza mare pe internet.
Totul depinde de viteza de intrare de la reteaua principala (Orange) in turnul la care s-a conectat telefonul, de unde se imparte semnalul la TOTI care mai sunt conectati.
Daca ai "norocul" sa mai fie cativa amatori de Youtube sau de filme conectati, atunci aveti sansa sa va uitati cu totii cu lag-uri (sacadat).

La reteaua ta de wi-fi local ai doar 2-3 aparate conectate, deci ai sanse la viteza mai mare (daca prin cablu vine semnal rapid de la furnizor.

Deasupra, mai intervine si teoria "celei mai slabe verigi din lant": care echipament este cel mai slab, acela limiteaza viteza internetului.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Pentru a verifica exact situatia, te rugam sa ne oferi numarul tau de telefon intr-un mesaj privat.

O zi buna,
Orange helper

| Wr3nch a răspuns:

Toti cei 13gb sunt 4g? Verifica sa stii cat din trafic e 4g inainte sa vorbesti cu ei. Ca daca tu din 13 ai 3 4g si restul 3g inseamna ca dupa primi 3 co sumati iti va trece automat la viteza 3g chit ca tu vezi 4g+ la semnal. Ca si la digi vrajeste lumea ca 50gb 4g da de fapt doar 10 is 4g 20 3g, si dupa furnicalaughing