| anonim_4396 a întrebat:

Nu mi se mai incarca bateria externa,cand e descarcata beculetele acelea se aprind si sting constant, dar acum sta asa cand e la incarcat.Prima data pare ca se incarca si dupa ...nimic. Am tinut-o ora, ce sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| cevdet a răspuns:

La primele 3 incarcari, trebuie tinuta minim 12 ore pentru a ajunge la performanta maxima. Daca tu o tii doar o ora... Radu are dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru cevdet):

Am tinut-o maxim juma de ora -1 de cand am cumparat si am folosit-o cat de cat. 12 ORE? Are doar 4400 mah, avea sad

| cevdet a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, tocmai am cumparat si eu una. Asa scrie in instructiuni. Am incarcat-o numai o data si dupa 12 ore s-a stins becul. E un fel de formatare.

| anonim_4396 explică (pentru cevdet):

Nici nu avea instructiuni, se aprinde doua becuri in continuu, asa facea cand era descarcata si o bagam la incarcat si becurile acelea se aprindeau din ce in ce mai mult pana se incarca.

| cevdet a răspuns (pentru anonim_4396):

A mea are doar 2000mah. Uita-te pe instructiuni. Poate trebuie sa o tii 24 ore.

| cevdet a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici pe cutie nu scrie nimic?

| anonim_4396 explică (pentru cevdet):

A mers perfect pana acum, o incarcam doar 1ora-30 minute si dupa imi incarca telefonul. Nu are instructiuni.

| anonim_4396 explică (pentru cevdet):

Am aruncat-o.

| cevdet a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca s-a formatat gresit, cu o capacitate mai mica.
Totusi, mai las-o la incarcat. Poate ai noroc si isi revine.

| anonim_4396 explică (pentru cevdet):

Am bagat-o in telefon si s-au aprins mai multe beculete decat cand era la incarcat si incarca telefonul. Face figuri.e ciudata.Are putina baterie in ea, ca nu se stinge.

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-l ai doar de 5 zile, du-l inapoi la vanzator si cere-i explicatii.
Conform legii, orice produs vandut in Romania trebuie sa fie insotit de instructiuni de folosire, traduse in lb. romana.
Mai poti cauta instructiuni si pe site.ul fabricantului sau cautand dupa model.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Gata,am tinut-o 2 ore la incarcat, s-au mai aprins beculete. Yeeey.
Oricum, incarcatorul ala e de vina cred.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Tine-l la incarcat 12-14 ore, dupa care lasi sa se descarce complet.
Repeti procedura de 3 ori, dupa care o vei putea incarca si folosi dupa plac.

Cand se va mai descarca complet, folosesti iarasi pocedura de mai sus.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Mersi nenea Bula.

| octav005 a răspuns:

Probabil este de la incarcatorul cu care incarci. posibil sa nu ai amperajul necesar. incearca si cu alt incarcator si cu alt cablu.

| anonim_4396 explică (pentru octav005):

Da,am incarcatar si alte telefoane, ca ne e sila sa luam un incarcator.
Si a inceput sa mi se incarce telefonul foarte greu.Mda.Mersi :*

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

O baterie de 4400mAh se incarca complet in cca 5-6 ore cu 1A sau 10-12 ore cu 0, 5A (reali, nu ce scrie pe incarcator).
De pe port USB din calculator (0, 4-0, 5A) se incarca complet (de la 0) in cca 10-14 ore.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Si cu 2A, OHHHHHHH
laughing) 2-3 ore.
Mersi, pup happy

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

2A sunt prea multi, se solicita prea tare bateria si se defecteaza repede.
Incarcarea si descarcarea normala se face cu un curent de 10-12% din capacitatea nominala (la tine: cca 0, 5A), cu care bateria va tine muuuuulti ani.
Cu cat este mai mare curentul, cu atat solicita mai tare bateria, scazandu-i viata.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Cu cat e mai mic curentul, cu atat iti vin nervi ca se incarca in tone de ani.
Tu ai zis reali, eu ti-am zis ce scrie pe incarcator.

| Ralukafay a răspuns:

Mi se intampla si mie la fel.Ai putea sa iti schimbi incarcatorul, ca altceva nu cred ca ai putea face.

| radu877 a răspuns:

S-a stricat. poti sa o arunci la cos.

| anonim_4396 explică (pentru radu877):

Am luat-o acum 5 zile. straight face CEE?

| radu877 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am patit si eu asa cu un power bank. a mers putin apoi nu mai incarca deloc. nu am avut ce sa-i mai fac. de asta iti spun.

| anonim_4396 explică (pentru radu877):

Si acum cui ii dau funda? laughing

| radu877 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) mare dilema pe capul tau.laughing i-o poti da lui, la mine poti pune ca e folositor. nu vreau funde, doar ajut.winking