| Mircea9595 a întrebat:

Nu stiu sigur daca pun intrebarea la categoria potrivita. Insa sunt foarte nedumerit in legatura cu driverul de la Display adapters. Am instalate 2 acolo :
1) Intel HD graphics 3000
2) AMD 6400M Series (ceva in genu, tocmai l-am uninstalat)
Problema e ca la cel de-al doilea imi apare un triunghi galben cu semnu exclamarii in el... Laptop-u meu dispune de:
Processor: Intel(R) Core(TM) i5-2430M CPU @ 2. 40GHz 2.40 GHz
RAM: 4 GB
Windows 7 Home Premium x64...
Dau funda celui care ma ajuta sa rezolv problema cu acel triunghi galben cu semnu exclamarii. Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ai două plăci video în sistem.Una on board și una dedicată..Nu trebuia să dezinstalezi driverul plăcii AMD(de aceea îți apare și acel triunghi galben, care se referă la lipsa driver-uli plăcii video), deoarece aceea este placa dedicată; cea de Intel este cea on board.Recomand să reinstalezi driverul plăcii AMD,(asta pentru a soluționa problema), precis este mai performantă ca cea on board, iar din bios să dezactivezi placa on board.Succes

| Mircea9595 explică (pentru DeyCj):

Imi apare acel triunghi galben cand driverul placii AMD este instalat.

| DeyCj a răspuns (pentru Mircea9595):

Se pare că apar conflicte cu cea on board.În bios ar trebui să ai oțiunea de dezactivare-setare a plăcii on board, și tot o dată recomand să instalezi driverul/le din automatic updates/actualizări opționale.Acolo sunt date driverele exact pentru hardware-ul ce îl ai tu.Nu e nevoie să descarci de pe cineștie unde, că le ai acolo.Nu contează cum ai windows-ul, că 7-le nu e xp, deci nu trebuie tratat pe principiul „așa m-am învățat" spoecific românului.Succes

| Gas a răspuns:

Intel HD graphics 3000 este modulul grafic integrat pe placa de baza, iar AMD 6400M este placa video dedicata. Intra aici si descarca aplicatia de la AMD care iti detecteaza automat driverul necesar si-ti ofera solutia: http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/auto_detect.aspx

| Mircea9595 explică (pentru Gas):

Am descarcat aplicatia AMD si mi-a propus un anumit driver. Chestia este ca nu mi-a spus care anume este doar mi-a aparut sa ii dau download. Toate bune pana cand am incercat sa il instalez... si mi-a aparut : AMD Catalyst Mobility cannot be downloaded due to incompatible hardware/software on your computer...

| Gas a răspuns (pentru Mircea9595):

Uita-te in bios sa vezi sa nu ai placa dedicata pusa slave si aia integrata master. Nu stiu sa-ti spun unde anume in bios sa intri pentru ca nu stiu ce versiune de bios ai. In principiu ar trebui sa fie la cipset aia integrata, dezactiveazo de acolo.