| MihaitaMihai1989 a întrebat:

O diferenta dintre Samsung Galaxy S9 si Apple iPhone X?
P.S nu sunt fanul la nici unul de mai sus vreau sa achizitionez unul din ele.

Răspuns Câştigător
| Alfred0703 a răspuns:

La S9 ai mufa jack de 3.5 mm, incarcator cu incarcare rapida din cutie, casti AKG de calitate buna, un display foarte bun, camera cu diafragma dubla, pret mult mai mic.

13 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Iphone,asta daca pentru tine conteaza orice amanunt. Apple bate la toate capitolele price alt telefon, de la surub pana la stiu si eu orice.Tie iti place o fata care arata bine sau una asa mai so so? Aia mai frumoasa te atrage mai mult corect? De ce? Te ajuta cu ceva ca te atrage? Normal ca te ajuta mental, asa e si cu telefoanele si cu orice, te ajuta sufleteste cum zic oamenii laughing te simti mai bine, iti da asa o stare buna.Deci si la desing Apple bate oricare alt telefon.La orice capitol este mai bun, iar ce este cel maiimportant, are softul cel mai bun, mai usor de folosit, mai simplu.Omu cauta chestii simple,nu sa te afunzi in chestii, sa te incurci in setari, in mais tiueu cate rahaturi complicate au alte telefoane.
Deci diferenta este de calitate si performante, asa cum arata pe aici cineva.
Acum ca sunt mai scumpe e si logic, daca Apple foloseste materiale mai bune, alea nu costa 3 bani, si materialele alea sunt mai scumpe, toti trebuiesc platiti care participa la fabricarea unui telefon.
Dar cel mai bine ar fi sa mergi la un magazin unde au ambele telefoane si acolo sa le tii in mana, sa te joci cu ele, sa le butonezi nitel, asa macar iti faci o idee.Asa ca zic eu ca spune altul fiecare cu cei place.
Dar cum zicea cineva aici Apple este mai bun nu ca asa zice el,sau ca zic eu,sunt mai bune ca asa zic specialistii, ca asa zic cei care le testeaza, aia cu asta se ocupa, deci daca ai spun ca Apple e mai bun eu asa cred, nu cred pe nea caisa de pe TPU ca vine el nimeni in porumb pe baza de ceva ce numa el stie ce, sa zica samsung.Pe ce se bazeaza cei care zic Samsung e mai bun? Doara ca aia au ei sau pe ce anume? Eu am folosit toate tipurile de telefoane si sincer m-am oprit la Apple si de aici nu mai plec laughing nu mai sun curios de alte junghiuri, si la calculatoare la fel, nu vreau sa aud de alt calc decat Apple laughing de ce? Stiu eu de ce.Pt ca folosesc de aia, pentru ca am folosit de toate inainte si din toate motivele pentru care Apple face produse de calitate.Pe mine ma incanta,ma face sa ma simt bine si ambalajul cu care vine un produs laughing nu stiu de ce dar asta e. Apoi dupa ambalaj vezi ceva si mai de calitate,adica produsu laughing care normal te incanta,este ca si o femeie frumoasa,ca si o masina frumoasa.
Omaenii de ce aleg masinile mai frumoase? Sau femeile frumoase, de ce plac majoritatii barbatilor? Dar na daca unia zic Samsung poate asa vad ei, unia vad o femeie mai putin frumoasa, sau grasa, o vad foarte frumoasa, depinde si din ce trib faci parte laughing

| Mariu0699 a răspuns (pentru relian):

Stii cum e, vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca-s acrii cum ei spun ca iphone e naspa rau.
Dar sincer cum am zis si eu, ca nu as da bani pentru un iphone ca e foarte scump. Ok ca cei de la Apple fac cele mai bune telefoane, dar sunt prea scumpe. De ce un telefon pe care l-am enumerat mai sus nu costa atat de mult? si au ceva plusuri decat un iphone x. Ok ca nu trebuie comparat absolut deloc cu un Samsung s9, dar eu l-as compara macar cu un Asus zenfone 5z care are prestatii, memorie, viteza, si inca ceva care nu-mi vine acum, mai bune decat ale unui iphone x. Apoi ceilalti Iphone care sunt mai buni decat x-ul, alea sunt cele mai bune. Fiecare telefon are o calitate a sa, si iphone x le are cam pe toate. Dar oricum, nu toti ne permitem asa ca e bun un telefon si la 500 de euro aproximativ.
Si cum zici tu "de ce oamenii aleg masini mai frumoase, de ce aleg femei mai frumoase"
Sa stii ca masinile astea frumoase, daca li se strica ceva, iti plange sufletul la cati bani trebuie sa mai dai. Hai de acum sa ne luam toti audi a6 ca e cel mai frumos laughing)
Fetele frumoase, majoritatea-s proaste ca se cred ele cineva. Si sunt frumoase datorita tencuielii laughing) Alegi sa ai o iubita proasta dar frumoasa? Frumusetea dispare si ii ramane doar prostia laughing
Ce vreau eu sa spun e ca daca te apuci sa cumperi un iphone X, ok ca e frumos si nu are tencuiala, dar daca se strica ce faci? Dai 1000 euro si dupa se strica, nu iti e ciuda? Poate zici ca il duci la reparat, un surub de al lui te costa toata casa laughing
De asta zic ca e mai bine un telefon mai ieftin dar la fel de bun, decat unul foarte scump dar care are lucruri cam la fel ca celelalte dar cu putin mai bun.

| relian a răspuns:

Man eu nu am spus sa iti iei tu sau toti masini frumoase,ori femei frumoase ca nu avem cum.
Am facut asa o comparatie,am spus ca oricarui barbat iar place, nu am spus ca orice barbat isi ia femei frumoase sau masini frumoase.
Deci sa nu o luam in alta directie laughing
Daca iti place ceva, aia nu inseamna ca poti si avea, dar de placut iti place, aia era ideea ok?

| Mariu0699 a răspuns (pentru relian):

Stiu ce ai spus laughing
ce voiam eu sa te fac sa intelegi e ca chiar daca ceva e mai scump si frumos, nu merita. Mai bine ceva care e frumos mai putin costa mai putin si e de calitate, ca si o fata nu extrem de frumoasa dar desteapta, sau nu o masina super ci una mai ieftina dar sa fie buna pentru tine.
Gen daca iti cumperi un ceas mai scump, nu iti va merge mai bine decat unul mai ieftin, merg amandoua in acelasi timp.
Dar astea sunt mici exemple, te-am inteles ce ai vrut sa spui, acum sper sa intelegi si tu ce am spus?

| relian a răspuns (pentru Mariu0699):

Ce ai spus tu nu are legatura cu ce se discuta pe aici,iar lucrurile ieftine nu merg la fel de bine ca cele scumpe,asta ca idee,poate asa crezi tu,dar nu e deloc asa.Tu dai exemple de fete mai putin frumoase dar destepte,eu iti dau exemplu o cheie, una chineazeasca luata din targ, desfaci un surub cu ea si s-a dus dracu, sau un robinet chinezesc, il iei ca este f ieftin, dar dupa cateva utilizari se strica laughing de mers da merge dar odata de 2 ori apoi cumperi altul si tot asa,astfel incat la un mome dat te saturi tot cumparand,ajungi sa iesi mai scump cu stifturile astea decat cel mai scump lucru,daca luai de prima data. Unde pui nervi,du-te vino,scoate, baga.
Nu stiu cat stii tu, cat cunosti despre materiale dar te asigur ca e cum zic eu.
Iei un telefon Samsung sau unu ieftin cum zici, multi se duc cu el inapoi, odata ca este complicat ca meniu, apoi dupa numai cateva zile incep problemele.
Ce este de calitate alea tin mult mai mult.Iti dau alt exemplu,suruburile de la masinile germane,le desfaci si le pui la loc de o mie de ori,ia sa pui un surub de toyoata, de ford, odata ce l-ai scos mai pui ciuci la loc laughing trebuie altul nou si exemplele tot continua.
Fata aia desteapta ce zici tu este de calitate, adica ar fi si draguta si desteapta, deci tot de calitate este, nu-i urata si proasta.De ce nu-ti iei una urata si proasta? Ca vorba ta tot aia face nu?laughing Deci daca tu ai inteles ce am spus eu, nu la fel este si pentru mine, ce ai spus tu nu merge, nu se leaga deloc.
Telefoane ieftine iau aia care cumpara tot timpul, sau schimba tot timpul telefonul, ori calculatoru.Cineva care tine acelasi telefon cativa ani cumpara ceva de calitate.Numa bine laughing

| Mariu0699 a răspuns (pentru relian):

Eu ti-am spus ce am avut de zis, daca nu ai inteles asta nu e treaba mea. Asus zenfone 5z e deodata cu iphone x, uita-te la statistici, acum iese oneplus 6T si iphone ramane in urma. Si astea vin undeva pe la 600 euro maxim, nu inseamna ca daca cel care costa mai mult este chiar si cel mai bun. Ba din contra, cum ti-am zis, sunt acele telefoane mai bune cu multe lucruri si costa mai putin.
Nu ma mai complic sa zic ca se vede ca orice ar fi, incerci sa te scoti si sa dai dreptate la iphone.
Iti mai zic una, e buna: "majoritatea celor care detin un iphone, sunt mai prosti decat telefonul lor" laughing
Cunosc bine telefoanele, si am zis ca iphone e mai bun dar e mai bine sa iei altele mai ieftine si la fel de bune. Se vede ca nu poti intelege ce am zis eu asa ca asta ar fi ultimul raspuns laughing
Bafta multa

| relian a răspuns (pentru Mariu0699):

Te ocupi cumva cu asa ceva, faci teste la telefoane sa stii care e mai buna cumva? Pe ce anume te bazezi cand spui ca nu stiu ce stift 6T e deja mai bun ca iphone xs sau 5Z telefonul lu peste prajit de care majoritatea nici macar nu au auzit.
Vino cu ceva concret, ceva teste care sa arate ca stifturile aratate de tine ar fi mai bun decat iphone.Asa de dat din gura nu e nimeni curios,asa si romanii sunt cei mai destepti,cei mai frumosi,cei mai buni la toate laughing dar de fapt romanii is vai mama lor,adica in realitate,si ultimii oameni ai planetei laughing dar de dat din gura suntem cei mai buni.
Deci cand afirmi ceva,ar fi cazu sa si dovedesti ce afirmi.
Cum am spus din testele facute,deci teste si facute de firme care nu au nici o legatura cu Apple sau altcineva,teste reale,oamenii aia cu asta se ocupa, asta fac zi d e zi, baga bani in acele teste,, au aparatura, au softuri, deci daca aia zic ca iphone XS bate orice telefon la ora actuala si orice telefon din viitorul asta de max 1 an, vii tu sa spui ca deja este depasit laughing deci tu esti un fel de Dzeu le stii pe toate, deja nici nu e nevoie sa arati ceva nimanui laughing esi praf cam asta esti, scuze ca tio zic dar faci afirmatii defondate, fara absolut nici o baza.

Tu te auzi sau vezi ce scrii? Pfff omule eu cred a deja ai ceva proble e la cap. Uite ce scrii in exact acelasi mesaj te citez
''Asus zenfone 5z e deodata cu iphone x, uita-te la statistici, acum iese oneplus 6T si iphone ramane in urma."deci din fraza asta se deduce ca deja ala 5Z l-au luat pe iphone, ca este mai bun, iar alantu T il bate del lasa in curu gol corect? Eu nu vad sa fie altfel.Deci ai aratat clar ca sunt telefoane mai bune ca iphonu asta.

Acum iti extrag ala fraza tot din acelasi mesaj, fii pe faza lunga laughing
uite aici "Cunosc bine telefoanele, si am zis ca iphone e mai bun dar e mai bine sa iei altele mai ieftine si la fel de bune."
Ce ai vrut sa spui? Iti zic eu ce spune fraza scrisa de tine.Ca iphone este cel mai bun telefon,dar ca poti sa iti cumperi si alte telefoane, care is mai ieftine si la fel de bune, hai ca mai dat pe spate de tot laughing
Pai ba omule, ba copacule, hotaraste odata este iphone cel mai bun sau sunt si alte ieftine si la fel de bune?laughing
Spui cunosti telefoanele f bine, stii foarte clar ca iphone este mai bun.Pana aici se pare ca imi dai dreptate, dar apoi nu doara ca ma contrazici pe mine, te contrazici si de unu singur, vii si spui ca poti lua si alt telefon mai ieftin si la fel de bun laughing
Concluzia este ca ori esti dus de acasa, ori nu te duce mintea mai mult de 2 metri, nu poti tine pasu mai mult decat o fraza, daca scrii mai mult deja te pierzi, nu mai stii ce ai scris fraza anterioara laughing

Ok mai vrei? Iti arata exact cuvintele tale, deci tu singur te contrazici asa in prostie.Eu nu incerc sa ma s cot deloc. Vrei sa iti arat pe aia care au facut teste? Vezi ca i-au dat si la romani la stiri,toata lumea a dat rezultatele alea,toti s tiu cum sta adevaru,dar pentru tine e cum spui tu,

Problema la tine este ca scrii o fraza cu ceva,iar urmatoarea fraza o contrazice pe prima laughing Las ca e bun si asa rau,la romani merge, doara vorba aia esti roman, cel mai destept, cel mai frumos, cel mai tare din parcare, o parcare goala laughing

| Mariu0699 a răspuns:

Iphone x e un telefon mai complet sa zic asa, nu sunt nici eu fan iphone dar statisticile vorbesc clar. Iphone are hardware mai bun, display mai bun, camera mai buna, mai multa viteza, prestatii mai bune. In fine, are totul mai bun decat un s9. Poate in memorie e mai bun Samsung si probabil baterie, in rest nimic altceva.
Chestia naspa la iphone e ca costa foarte mult si nu merita chiar toti banii astia fiindca sunt telefoane cam bune cat iphone-ul x si sunt mai ieftine
Cum ar fi Asus zenfone 5z, Oneplus 6, Samsung note 9, chiar si Samsung s9 plus are foare multe lucruri bune dar nu e la un mare nivel (parerea mea) Huawei p20 pro daca vrei telefon pentru poze perfecte. (In ordinea asta)
Cam astea sunt telelefoanele cele mai bune la un pret mic si nu merita sa dai 1000 de euro pe un iphone. Mai si economisesti vreo 400-500 euro. Iphone-ul x este cel mai bun si statisticile confirma asta, sper ca esti multumit de raspuns si ca am fost de folos, bafta multa♥️

| gtr2rr3 a răspuns:

IPhone-urile sunt telefoane scumpe si tâmpite. Numele le face asa scumpe ca au specificații de 2015.
Clar Samsung!

| relian a răspuns (pentru gtr2rr3):

Serios,asa stii tu ori ti-a zis careva? Mai documenteaza'te citeste,vezi ce zic aia care se pcupa cu teste,aia independenti nu Apple nu Samsung.
Ca idee numa ce s-a facut acum teste la iphoanele aparute acum si iphone XS bate orice telefon de pe piata la ora actuala,asa au zis orice telefon si la distanta uriasa nu asa la pas laughing deci esti cumva tu un mare expert si noi nu stiam?
Nu mai spune tu care e mai bun ca habar nu ai,lasa pe aia care se opcupa de asa ceva sa zica,sa arate nu sa vii tu cu parerea ta personala eronata so arati pe net.
Deci Apple nu e doara firma, bate orice telefon indiferent care e ala, iar Samsungul vostru se pare ca o sa s e retraga de pe piata in curand sau viitor si o sa s e axeze numai pe facut procesoare si piese, asa am auzit, deci doara am auzit, nu e inca nimic sigur.
Tu compari stifturile de la Samsung cu Apple? Du-te si macar tine in iphone in mana sa vezi cum arata apoi sa vii sa spui ca e doara numele.Vino cu ceva clar nu parerea ta, parerea ta conteaza numa pentru tine, atat timp cat nu o sustii cu ceva concret.Deci bati campii la greu.

| gtr2rr3 a răspuns (pentru relian):

Da, stiu! Și marmota învelea ciocolata în folie de staniol... laughing)) lasati-o mai usor cu iphone-urile ca nu e mare șmecherie. Cand o sa facă hn ios iphone ce face un Samsung atunci trec si eu pe iphone.

| MihaitaMihai1989 explică:

Cearta nu rezolva nimic! happy

| Raduuuuus a răspuns:

Samsung the best