| StanescuAuritaGavrila a întrebat:

O INTREBARE! Cand se inlocuieste pasta termoconductoare la placa video, trebuie inlocuita si banda Thermal Pad de pe acele cip-uri?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

"importanta"? Nu e definita bine procedura de cuvantul acesta. "profesional"? Da...asta da. Conteaza mult calitatea, si ce ofera acestea, cat de mult sunt uzate. "Profesional" vorbind, da, e logic sa cureti, faci si o degresare faci "tot"; dar nu poti sa spui ca e "important/obligatoriu" pentru ca in unele cazuri nu e; Pasta termoconductoare in sine ajuta (din marea majoritate a situatiilor) cel mai mult; nu ca benzile respective (sau cum se numesc) nu au un "impact", dar cel mai mare il are pasta, modul in care se aplica, calitatea ei si multi alti factori. Nu e vorba de "pareri"; asa e "corect", sau mai bine zis "profesional".

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca ai de unde sa faci rost de altele si poti, e ok sa le inlocuiesti; nu e "obligatoriu" dar e ok daca ai cu ce sa le inlocuiesti.

| StanescuAuritaGavrila explică (pentru CM7YRE):

Se gasesc la eMAG, sunt pe grosimi de 2 mm, 3 mm,... eram nelamurit daca e important si aceasta inlocuire a benzilor termo-cond., pe langa inlocuirea pastei termoconductoare, daca tot demontez placa, sa fie treaba bine facuta!, Pe Youtube am vazut ca nu inlocuiesc si benzile, doar le sterg cu solutie la cei care au postat, Vroiam sa ma interesez mai bine cum se procedeaza in mod ''profesional'', merci de raspunsuri, (mai astept si maine daca mai sunt si alte pareri si apoi dau funda)

| CM7YRE a răspuns (pentru StanescuAuritaGavrila):

"importanta"? Nu e definita bine procedura de cuvantul acesta. "profesional"? Da...asta da. Conteaza mult calitatea, si ce ofera acestea, cat de mult sunt uzate. "Profesional" vorbind, da, e logic sa cureti, faci si o degresare faci "tot"; dar nu poti sa spui ca e "important/obligatoriu" pentru ca in unele cazuri nu e; Pasta termoconductoare in sine ajuta (din marea majoritate a situatiilor) cel mai mult; nu ca benzile respective (sau cum se numesc) nu au un "impact", dar cel mai mare il are pasta, modul in care se aplica, calitatea ei si multi alti factori. Nu e vorba de "pareri"; asa e "corect", sau mai bine zis "profesional".

| mgtow a răspuns:

Cand vajaie mult si nu se mai opreste ventilatoru. Face un zgomot puternic. 1 data pe an e bine inainte de perioada verii cu cateva zile.

| Frank51 a răspuns:

Daca te referi la banda aceea portocalie, nu.

| StanescuAuritaGavrila explică (pentru Frank51):

Da, la unele placi, au niste benzi patrate care sta lipite peste cateva cip-uri de pe langa procesorul video si cred ca fac priza si cu talpa coolerului, credeam ca si alea trebuie schimbate

| StanescuAuritaGavrila explică (pentru StanescuAuritaGavrila):

Ceva de genu de culoare mov sau bleu, sunt aplicate pe cooler, si se suprapun pe niste piese de pe placa, pentru racire ca in aceasta poza https://www.ixbt.com/video3/images/gk104-9/gigabyte-gtx660ti-cooler2.jpg