| Catalin1099 a întrebat:

Buna Seara! am si eu o intrebare, este posibil ca monitorul sa se stinga cand intru in jocuri deoarece nu am pasta termoconductoare la placa video?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si un motor se crapa fara ulei. Asa a fost proiecat.
Daca placa video a fost proiectata sa fie pasta siliconica intre procesorul video si radiator, atunci OBLIGATORIU trebuie pusa pasta acolo!
In lipsa pastei, din cauza supraincalzirii, orice procesor (CPU, GPU etc.) se poate arde chiar in mai putin de un minut.
La fel de periculos este daca se umple radiatorul si/sau ventilatorul de racire cu praf.
Caldura excesiva (peste 90 grade C) este calaul electronicii!

| relian a răspuns:

N-are a face pasta cu prefectura ce zici tu acolo.Tot va aud cu pasta asta de nu sunteti culmea.Pasta aia este pentru un mai bun contact intre cip si radiator, dar asta nu inseamna ca gata nu ai pasta esti terminat.Merge f bine si fara nici o pasta.Si la placa video unde sa pui pasta ca nu inteleg? Placa video in cazul celor mai multe laptopuri este integrata in placa de baza, iar in cazul desk este introdusa in acel slot, deci nu vad ce pasta.Pasta se afla intre procesor si radiator.Sint placi video care au ventilator, deci sursa de racire proprie dar nu vad ca pasta respectiva sa faca diferenta de care tot se bat tobe pe aici.Deci monitorul tau se stinge nu din cauza ca nai pasta unde spui ci din alte cauze.Caldura este disipata oricum de ventilator, pentru ca numai placile astea video ar putea avea pasta, restul ce nu au ventilator nici pasta nu au de unde avea.In sf, pune-i pasta si dupa o sa vezi ca la fel se va intampla.

| K0sti a răspuns:

In scurt timp nu o sa mai ai nici placa video!

| untu a răspuns:

Pasta termoconducoare este numai pentru procesor, iar pasta siliconica este pentru placa video! Sint calculatoare care nu suporta unele jocuri mari sau puternice si suprasolicita procesorul si se pot defecta calculatorul!

| Bula a răspuns (pentru untu):

"Pasta termoconductoare" este >>pasta siliconica

| K0sti a răspuns (pentru untu):

Pasta termica=pasta siliconica! Ia pune tu mana si citeste ca sa nu mai debitezi prostii: http://www.epasystems.ro/pasta-termica-procesoare/
Valabil si pentru cel care a pus intrebarea!

| untu a răspuns (pentru K0sti):

Nu mai este nevoie sa va interveniti si dvs. daca mi-a raspuns mie BULA!

| bogdan90_6098 a răspuns:

Desigur! Mai ales dacă este laptop!