| Λndrei a întrebat:

Oameni buni, de ce laptop-ul asta are si nVidia GT 650M si Intel HD Graphics? Adica nu sunt doua componente ce fac aproape acelasi lucru?(Bine poate nVidia e mai buna, dar ma refer la functia pe care o are).
http://www.cel.ro/......full-hd-l/

4 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Intel HD Graphics este o placa video integrata. Daca se arde placa video dedicata, poate fi folosita placa video integrata si invers. Depinde si de placa de baza.

| Λndrei explică (pentru JustCosmin):

Am cautat pe net si am vazut ca cineva zicea ca atunci cand nu este nevoie de performanta inalta sistemul trece automat pe Intel HD iar cand te joci, spre exemplu, trece pe nVidia.

| JustCosmin a răspuns (pentru Λndrei):

Da,asa este, ideea e ca poti opri sa treaca singur de la o placa la alta. Poti folosi doar placa video dedicata. E exact ca la PC-urile care au pe placa de baza o placa video integrata si au si o placa video pe un slot PCI-Express. Acest lucru il faci din Bios.

| VirtualEinstein a răspuns:

HD Graphics 4000 este procesorul grafic al procesorului i7. Ca sa ma intelegi procesoarele i7, i5, i3, au procesoare grafice integrate.
Practic iti poti alege ce vrei sa folosesti procesorul grafic sau placa video dedicata.