| Daniel26 a întrebat:

Observ la laptop-uri diverse tipuri de procesoare si nu stiu care este mai performant si care nu. Asadar, care este diferenta intre un procesor Atom, unul Celeron, AMD si unul Intel? Merci.

Răspuns Câştigător
| SpooJeeSmen a răspuns:

Pai... AMD este o firma de procesoare care promite multe, dar face putine laughing)
Adica. Ai sa vezi procesoare AMD la 600-800 de lei cu 8 nuclee, iar la Intel, 2-4 nuclee. Diferentele celor 2 sunt majore. Intel ajuta foarte mult daca lucrezi in Photoshop, Premiere etc deoarece scade mult timpul la render (i7). Socket ul difera. AMD este axat pe nuclee, Intel pe performanta. Am avut numai Intel, procesoarele AMD mi se par mai slabe. (stric parerea mea, don t bully me). Nu stiu ce sa zic despre noile procesoare (Ryzen)
Sper ca te am ajutat sa intelegi cat de cat

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oricum sa te feresti de Celeron si Atom. Sunt cele mai slabe. Toate (inclusiv Pentium) sunt de la Intel. Pentium sunt bune si, se zice, mai bune ca AMD dar mai mari consumatoare de resurse. Lupta este acerba si nu prea poti da un verdict. Intel s-a axat pe marirea vitezei nucleelor pe cand AMD pe marirea numarului de nuclee ca sa lucreze mai repede. Parerile sunt contradictorii. Eu am marsat numai pe Intel. O singura data am avut (prin anii '90) AMD si atunci erau cu mult mai slabe ca Intel.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde ce compari cu ce. Numele familiei de procesoare fara a da modelul exact e fix egal cu zero. Si Atom + Celeron sunt ambele familii de procesoare produse de Intel. Operator bate cimpii cu stil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pentru ce iti trebuie. In general toate sunt bune, dar recomandate pentru grafica 3D sunt cele de la Intel, dar nici AMD cu noile procesoare nu sta rau, avand rezultate bune in jocurile noi aparute care cer viteza mare. Pentru un utilizator obisnuit, cu jocuri si multimedia, totul se reduce la bani, mai putin la marca ce de obicei ea, este cea cumparata, decat beneficiul.