| Swal a întrebat:

Pana acum nu am reusit sa gasesc rezolvare la aceasta problema, sper sa ma ajute cineva.
Intr-o zi nu mi-a mai functionat windows-ul, imi dadea o eroare si se restarta, am decis sa-l reinstalez. Totul bine si frumos pana cand si cd-ul cu windows xp mi-a dat o eroare. Nu prea inteleg eu in intregime ce scrie acolo (italiana), dar din cate am inteles imi da o eroare cum ca nu am instalat sau colegat niciun hdd. O chestie eronata, pentru ca windows 7 care-l instalez din setup merge exemplar, deci nu aia ar fi problema. Cineva mi-a zis ca e posibil ca sa lipseasca fisiere din cd-ul cu windows, dar e posibil sa functioneze odata, si dupa sa dispara fisiere complet aiurea?
Mentionez ca nici macar nu ajung la faza gestionarilor partitilor, pana sa ajung la acea etapa intervine eroarea.
Stie cineva ce as putea face?

PS: Aceeasi chestie mi se intampla si la un windows 2000, facut de proba.

10 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Windows xp nu are suport pentru SATA (ma refer la cel original). trebuie sa-i integrezei driverele SATA in el, sa le incarci de pe o discheta sau sa intri in BIOS ca sa emulezi la SATA optiunea IDE (in loc de AHCI).

| Swal explică (pentru al3xander):

Nu le am cu bios-ul, am asa.
IDE Configuration

OnBoard IDE Controller (Enabled)
SATA Operation Mode (RAID)

>Primary IDE Master (not detected)
>Primary IDE Slave (not detected)
>Secondary IDE Master (ATAPI CDROM)
>Secondary IDE Slave (not detected)
>SATA1 (not detected)
>SATA2 (not detected).

Te rog ajuta-ma, ce fac, cum fac, ce schimb?

| al3xander a răspuns (pentru Swal):

Pai la "Ide Configuration" trebuie sa gasesti o optiune ca asta http://img.gawkerassets.com/img/17vuq4wqqjjrqjpg/original.jpg si sa selectezi "Standard IDE".

| Swal explică (pentru al3xander):

Mie nu-mi apare asa sad

| al3xander a răspuns (pentru Swal):

Dar ce iti apare cand intri la "IDE Configuration"? eu ti-am dat un exemplu, BIOS-urile sunt diverse de la un calculator la altul.

| Swal explică (pentru al3xander):

Nu le am cu bios-ul, am asa.
IDE Configuration

OnBoard IDE Controller (Enabled)
SATA Operation Mode (RAID)

>Primary IDE Master (not detected)
>Primary IDE Slave (not detected)
>Secondary IDE Master (ATAPI CDROM)
>Secondary IDE Slave (not detected)
>SATA1 (not detected)
>SATA2 (not detected).

Sunt pe telefon si nu pot uploada poza, asta apare, asta e ordinea si denumirile.

| al3xander a răspuns (pentru Swal):

Pai da si eu ti-am spus sa selectezi "IDE Configuration", sa dai ENTER si sa intri acolo ca trebuie sa-ti arate setarile pentru IDE.

| Swal explică (pentru al3xander):

Pai ala e meniul de la IDE Configuration, dar nu apare nicaieri "Standard IDE".

| Swal explică (pentru al3xander):

Am gasit. Se numeste SATA Operation Mode dar am la options doar "RAID" si "non-RAID".

| al3xander a răspuns (pentru Swal):

Http://www.youtube.com/watch?v=R0vM3f9Tijg aici gasesti mai multe detalii