| nukeyly a întrebat:

Pareri, de ce sa alegem acumulatori LiPo [LITIU POLIMER] vs litiu ion ce le consider mai sigure [daca nu bati un cui in ele]?
La LiPo se recomanda incarcarea doar supravegheata, legata protectia impotriva incendiilor.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Alegem asa ceva pentru ca majoritatea dispozitivelor au asemenea acumulatori.

| Brizbriz a răspuns:

Au rezolvat problema aia de mult, de foarte mult
bateria ajunge la un nivel, considerat maxim, are un circuit care nu mai baga curent in ea
chiar, am vazut cum, cand incarci de pe o baterie externa, se opreste incarcarea vizibil (se inchid led-urile la bateria externa)

| DARLINGx a răspuns:

Pentrucă e mai bun și nu prea au toate dispozitivele acumulatori buni. E posibil să existe și probleme