| Emp3roR13 a întrebat:

PC-ul meu a inceput sa functioneze nu tocmai normal de ceva timp, am rinstalat windows-ul de nenumarate ori in speranta ca isi va revenii insa nimic nu s-a schimbat.Am crezut ca se datoreze faptului ca nu am facut update la ultimele versiuni ale driverelor pentru placa video insa odata ce le-am instalat nu s-a schimbat nimic.Am testat hard disk-ul in vederea unor eventuale erori cu hd tune si acronis drive monitors insa nu am gasit nimic in neregula la orice categorie totul era OK.Am descarcat CPUID HWMONITOR pentru a verifica temperatura procesorului si a placii video(folosesc placa video integrata AMD Radeon HD6410D si procesorul
AMD A4 3300 2500 mhz APU), la procesor temperaturile erau 7 grade si respectiv 19 grade maxim, iar la placa video intre 5 si 8 respectiv 20 maxim fara nici un joc pornit.Am pornit FIFA 2012 iar temperaturile au urcat la maxim 26 grade la procesor si maxim 27 grade la placa video.Acum cateva luni pc-ul rula foarte bine fara lag, in momentul de fata am lag chiar si pe Counter Strike 1.6 ceea ce mi se pare ridicol.Ce as putea sa fac ca pc-ul sa isi recapete capacitatea de a rula fluent fara lag jocurile?

Răspuns Câştigător
| GiaGe a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu,am instalat windwosul de multe ori si nici un rezultat si mi-am dat seama ca e de la procesor, evident din greseala(cele mai mari descoperiri au fost facute din greseala)tot ce trebuie sa faci este sa scoti cooler-ul de la procesor si sa il cureti foarte bine de praf, eu am suflat, eventual poti sa o faci si cu aspiratorul, il montezi si totul va merge bine!

| Emp3roR13 explică (pentru GiaGe):

O sa incerc imediat si o sa revin cu un raspuns, Sper sa ai dreptate si sa nu fie vreo problema cu vreo componenta.

11 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Curata-l de praf, ai o problema cu partea hardware, temperatura nu este normala, am un laptop cu amd c-60 APU, placa video integrata si procesor de 1.3 dual core si temperatura sta mereu peste 60 de grade, core temp parca, asa se chema programul pe care l-am folosit.
Descarca-ti malwarebites si fa o scanare totala, instaleaza-ti driver pack solution de aici http://drp.su/download.htm, iti va instala cele mai noi drivere, posibil ca asta sa fie problema, tu nu ai instalat driverele;) daca si cs-ul iti merge cu lag;)

| Emp3roR13 explică (pentru RB26DETT):

Tocmai ce am facut ce mi-a zis GiaGe, adica am scos cooler-ul si la curatat foarte bine si se vede o imbunatatire clara.Am deschis fifa 12 am jucat putin, si se misca mult mai bine, la fel si counter cu rezolutii de 1280x1024.Am facut scanare cu malware bites imediat ce am instalat windowsul acum aproximativ 2 ore si jumatate si nu a gasit nimic, am scanat si cu bitdefender si nimic.Cat despre update la drivere am ezitat sa fac update la driverele pentru placa video deoarece nu am vazut nici o imbunatatire, dar am instalat driverele de pe dvd-ul primit odata cu placa de baza. Uite ce zice si coretemp http://tinypic.com/r/2zgi0sp/8

| GiaGe a răspuns (pentru Emp3roR13):

Ma bucur ca te-am putut ajuta!

| horia2012 a răspuns:

Nu ai cum sa ai 7 grade temperatura, normal e intre 30-40 grade la CPU.
Descarca asat si verifica temperaturile:
http://www.piriform.com/speccy/download

| Emp3roR13 explică (pentru horia2012):

Http://tinypic.com/r/1zp62wp/8 Nu este mare diferenta deci nu prea inteleg...

| horia2012 a răspuns (pentru Emp3roR13):

Du-te in stanga pe CPU si vezi ce tensiuni de alimentare iti arata.

| K0sti a răspuns (pentru Emp3roR13):

Pai si pasta termica ai schimbat-o daca ai umblat la cooler? E vitala! http://www.epasystems.ro/pasta-termica-procesoare/

| SouLIce a răspuns:

Nu cred ca iti arata corect temperaturile
Pe canicula asta este foarte putin probabil sa ai 19 grade maxim pe procesor
Ar putea sa fie de la memoriile ram
Daca ai alte placute de memorie incearca cu ele

| Emp3roR13 explică (pentru SouLIce):

Pai si cu ce as mai putea verifica temperaturile?