| anonim_4396 a întrebat:

Pe Linkedin oamenii se conecteaza cu cine vor chiar daca nu ii cunosc (ca pe Facebook) sau sunt mai rezervati si trebuie sa le dai cerere doar celor pe care ii cunosti? Daca le dai cerere unor persoane cu functii mai inalte din companii, pe care nu-i cunosti, de exemplu, iti raspund? Se obisnuieste sa intri in vorba cu angajatori sau persoane din companii sau nu?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa trimiti cerere cui vrei tu, dar intr-o maniera morala, sa ii spunem asa, si pe Facebook, trimiti doar la cine cunosti. Poti sa tirmiti si celor care lucreaza la anumite companii si vrei sa ii "tii aproape".
Poti sa intrii in vorba cu cine vrei, daca vor iti raspund, daca nu - nu. In general cand vine vorba de companii, aplici la ei, nu le scrii asa direct.

| flixbuster a răspuns:

Citeste asta:

https://mpsocial.com/......tion/62710

Daca suficient de multi (cati, numai LinkedIn stie) iti resping cererile sau spun ca nu te cunosc, iti vei lua niste restrictii si nu vei mai putea trimite invitatii (esti catalogat ca spammer).

| OliIB a răspuns:

Poti sa trimiti cerere de conectare si persoanelor pe care nu le cunosti, dar include un mesaj, prezinta-te si mentioneaza de ce vrei sa te conectezi. Eu astfel am primit raspunsuri de la autori celebri sau directori pe care i-am vazut pe scena la conferinte.