| dracu14 a întrebat:

Pe PC am 4 gb ram(4x1024 mb,pc6400, ddr2),am windows 7 pe 64 bit,problema este ca windowsul imi spune ca am 3, 50gb instalati si 3, 25 utilizabili,cum as putea sa rezolv, sa-mi utiliziez toti cei 4gb,mentionez ca am incercat deja in msconfig, iar in bios nu pot sa umblu la memorie.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva nu este in regula. Windows 7 pe 64 bit recunoaste automat cei 4 Gb.
1. Uita-te in Bios dupa o optiune "memory remap", dezactiveaza optiunea si verifica dupa.
2. Incearca sa schimbi intre ele placutele daca ai 2 placute.
3. Incearca si asta: start -》 run si scrii comanda: BCDEdit /set PAE
forceenable
4. Si asta: start -> run, scrii msconfig, navighezi la tab-ul boot, dai advanced options si vei avea "maximum memory", unde ii vei seta 8192 (1024*8)
dai reboot si verifica daca s-a modificat ceva.