| Muraru_Vladut_Stefan_1996 a întrebat:

Pe placa de baza IMBA-X9654 pot pune un core2duo E8500? Doresc sa o achizitionez (nu conteaza de ce,stiu ca e veche, etc.) O iau cu un procesor core2duo e6400 si am deja un e8500 si vreau sa o pun pe acea placa de baza va merge?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu am stat sa caut mult, insa uite ce am gasit intr-un minut

https://www.olx.ro/......eaeX5.html

Sandy Bridge i3 2100 4-thread la 3.1 GHz (are socket 1155, poti pune pe viitor si alte procesoare mai puternice)

4GB DDR3 (poti pune inca un stick cu aceleasi specificatii pe viitor, sau il primesti direct cu 8GB, pentru 450 RON)

video Nvidia GeForce 405 1GB DVI, VGA, si DisplayPort
(slaba pentru standardele actuale, insa pot garanta ca ce ai tu acum e mult mai slaba)

Acum gandeste-te ce ai gasi daca ai cauta cateva zile, peste tot (OLX, okazii, FB, magazine SH de produse refurbished, ziarele locale, prieteni, cunoscuti, vecini).

Acesta a fost doar un exemplu ca nu merita sa bagi bani in platforme de mult apuse.
Oricum si Sandy Bridge e veche, insa PC-ul meu inca se tine bine. E adevarat ca are la baza un 2600K.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

De mers, va merge, insa din punctul meu de vedere, sunt bani aruncati.
Cum doresti sa o achizitionezi: la distanta, de pe OLX?

Vezi ca se dau foarte multe tepe, ideal e sa o poti testa, inainte sa o platesti.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru NLS):

Uite o platforma de vreo 12 ani,, apusa,, care se bate cu cele actuale ca si procesoru 771 E5450 4x3ghz cu 12MB cache 2008 anul si placa de baza p5q premium 2008 anul care avea ssd acum 12 ani inclus in placa de baza, eu cand ziceam ca ssd va fi in viitor marii itisti radeau de mine acum rad eu de ei, vezi ce stie placa asta de baza, uite link https://www.asus.com/me-en/Motherboards/P5Q_Premium, cu 4 placi de retea 4x1Gb/s cu 14 conexiuni de usb 10 direct accesibile din panelu placii de baza, cu 2 raiduri separate adica controlere separate: unu de 6 hdd, pe cel de 6 adica ich10r am 6 hdd de 300GB fiecare la 10000 ture in raid 0 raptor de la wd enterprise si unu de 4 hdd Sil5723 cel de 6 hdd avand bios separat, toata gama de pci ex x1, x4, x8, x16 si cele vechi pcie 32, are port ps2, de fdd, ide, sata, com, monitorizare 4 fan suplimentare direct in bios setari sau windows and moreeee, alimentarea monitorizata in 16 trepte pentru eficienta reala 96%, nici un condensator de plastic toti aluminiu miniaturi cauta P5Q PREMIUM sa vezi recenzii, apropo si merge orice sistem de operare de la dos la windows 10, orice varianta de linux si orice varianta de sistem operare macos, are butoane de power si reset implementate pe placa de baza plus un sistem de overclocare de invidiat pe tot ce se poate

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Nu am stat sa caut mult, insa uite ce am gasit intr-un minut

https://www.olx.ro/......eaeX5.html

Sandy Bridge i3 2100 4-thread la 3.1 GHz (are socket 1155, poti pune pe viitor si alte procesoare mai puternice)

4GB DDR3 (poti pune inca un stick cu aceleasi specificatii pe viitor, sau il primesti direct cu 8GB, pentru 450 RON)

video Nvidia GeForce 405 1GB DVI, VGA, si DisplayPort
(slaba pentru standardele actuale, insa pot garanta ca ce ai tu acum e mult mai slaba)

Acum gandeste-te ce ai gasi daca ai cauta cateva zile, peste tot (OLX, okazii, FB, magazine SH de produse refurbished, ziarele locale, prieteni, cunoscuti, vecini).

Acesta a fost doar un exemplu ca nu merita sa bagi bani in platforme de mult apuse.
Oricum si Sandy Bridge e veche, insa PC-ul meu inca se tine bine. E adevarat ca are la baza un 2600K.