| GabrielStn a întrebat:

Pe un Asus X555LJ nu imi recunoaste toata memoria RAM. Din totalul de 4096 MB RAM, eu pot folosi 3521 MB, insa problema sta in felul urmator: prima data am instalat Windows 7 Ultimate 32 bit, vedea cei 4 GB RAM, insa utilizabili erau 1, 95 GB. Initial, am crezut ca este din cauza sistemului de operare, dar am trecut la 64bit, si ce sa vezi aceeasi chestie. Am aruncat un ochi sa vad ce spun si utilitarele prezum CPU-Z si Everest si imi aratau tot 1, 95 GB. Asa ca am luat un CD cu Ubuntu 14.04 LTS si l-am rulat in versiunea Live ( Try ). Cu ajutorul unei comenzi in terminal, am observat faptul ca in laptop exista un modul de 4 GB DDR3, iar placa de baza suporta pana la 16 GB. Pana la urma am reusit sa afisez ca memorie RAM utilizabila 3, 5 GB in Windows 7 Ultimate 64bit, dar la fel ca inainte, mergea groaznic... Asa ca am revenit la versiunea pe 32bit..si din nou cu aceeasi problema: 1, 95 GB utilizabili. Mai inainte am verificat cu Memtest si imi arata faptul ca pot utiliza maxim 3, 5 GB RAM. Ceva idei ce as putea face in aceasta situatie?

9 răspunsuri:
| TudyCFR a răspuns:

Am acelasi model de lapotop si l-am trimis la garantie inapoi deoarece nicicum nu puteam sa il fac sa mearga bine mergea tot prost mereu uneori nu se deschidea deloc cu toate ca imi recunostea toti rami si mi l-au facut ei.

| GabrielStn explică (pentru TudyCFR):

Eu mi-as fi bagat nasul putin mai mult in el, dar nu este al meu, este al unei prietene, care l-a primit cadou din Italia. oricum, mi se pare cam slabut si problematic.

| TudyCFR a răspuns (pentru GabrielStn):

Crede-ma nu fa asta pentru ca este foarte idiot la mine cel putin Rami sunt direct implementati in placa de baza si nu am ce sa le fac si celalalt slot ca sa-l vad trebuie sa dau placa de baza jos si am facut asta si am pus alti rami si a mers mai rau la pornire dureaza uneori si cate 5 minute sad

| GabrielStn explică (pentru TudyCFR):

Observ ca si asta porneste destul de greu, se blocheaza des, insa are un mare plus prin faptul ca nu se incalzeste foarte tare. In rest, nu imi place prea mult.

| TudyCFR a răspuns (pentru GabrielStn):

Niciodata nu se incalzeste pe a meu merge ASC 4 si ma joc si cate 3-4 ore si este mereu rece pentru ca ar un sistem foarte bun de racire.

| GabrielStn explică (pentru TudyCFR):

Exact. oricum, per total, are multe lipsuri. BIOS-ul este extrem de simplu, pe primul meu calculator care avea un Intel Celerron 2.0 GHz si o placa de baza MS 7374 de pe timpu' lu' Pazvante, avea mult mai multe optiuni..si mai complexe.

Răspuns utilizator avertizat