| Alexe_Silviu_2000 a întrebat:

Penteu un pc oarecum fe gaming (6 gb ram, Intel pentium g 3250 3, 2ghz,nVidia geforce 730m 2 gb, 1 tb stocare) ce windows sa imi pun
Eu am avut 7ultimaye, acum vreau sa imi pun 8 sau 10
Care e mai bun oarecum?

6 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

Placa aia video e slabă, dar nu mă bag
Eu recomand să-ți pui 7 sau 8.1

| danutzu96 a răspuns:

1. Ala nu e de gaming, placa aia video e mai slaba ca un HD graphics mai rasarit.
2. Ramai la 7.

| Hitback a răspuns:

Windowsul nu iti va afecta fpsul în jocuri. Ca ai 7 8 sau 10 tot același fps îl ai. Bănuiesc ca vrei sa ai performante mai bune.

| dolceromania a răspuns:

Ramai la 7 pentru o performanta echilibrata!

| Alexe_Silviu_2000 explică (pentru danutzu96):

Stiu xa nu e de gaming de aceea am scris "oarecum de gaming"

| jonelx6 a răspuns:

In primul rand, upgradarea unui windows nu iti afecteaza performantele (poate doar intr-un procent de 0, 1 % si aia in bine). De obicei cel "mai de gaming" windows e cel mai nou, deoarece e mai bine optimizat, cu toate ca diferenta pare isesizabila. Deci diferenta o face interfata si functiile utilitare. Daca tie iti place mai mult desktop-ul si icon pack-ul din windows 7, n-ai decat sa ramai la el, iar daca in schimb iti place cum se prezinta windows 10, atunci asta e pentru tine.

Eu am incercat windows 10 acum un an, si sincer pot spune ca nu m-as mai intoarce la windows 7.
Personal iti recomand windows 10, dar ramane alegerea ta.