| bogdan324 a întrebat:

Pentru cine stie, in general cam cat de stabile sunt procesoarele ryzen in overclock? As vrea sa trec la un ryzen 5 2600 ca are un pret foarte bun in raport cu performanta oferita.
Personal pentru mine si stock este de ajuns dar am vazut ca fps-ul minim gen 0.1% si 1% sunt mult mai bune cand se aplica si un oc gen pana in 4.1-4.2ghz.
In trecut nu prea am avut experiente prea placute cu oc-ul si m-am lasat, vazand ca in unele jocuri sau chiar asa din senin mai primesc cate un bsod indiferent cat de banal si simplu poate fi acel oc si aici vorbesc de un i7 5820k care vorba aia e procesor facut pentru asa ceva, poate o fi fost si placa de baza de vina dar aia e alta poveste.
Mentionez ca placa de baza pe care vreau sa il pun este pe chipset b450.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| lalaura94 a răspuns:

Stabile sunt, problema e ca-i scurtezi durata de viata, cu cat, nu stiu.

Oricum, nu recomand sa faci overclock la 2600, pentru 1080p gaming nici atat, si nici chiar pentru 1440p.

Daca nu poti juca ultra settings in 1080p cu ryzen 5 2600, problema nu e CPU-ul, uita-te la alte chestii ( in principiu placa video, dar chiar si ramii ).

Iar pentru 1440p, iti trebuie neaparat ceva de la rx 5700 ( preferabil "xt" ) in sus, gen rtx 2070, 2070 super, 2080, etc

| doctorandus a răspuns (pentru lalaura94):

Eu credeam că AMD-ul nu poate concura cu nVidia.

| bogdan324 explică (pentru doctorandus):

Sa stii ca in ultimul timp amd-ul a inceput sa faca niste placi video destul de bune, cea mai buna placa a lor momentan rivalizeaza cu un rtx 2070 super si bate un 2070 simplu+ca urmeaza sa apara si alte placi foarte competente, insa s-au cam lacomit si la preturi.